Autor Subiect: File sharing  (Citit de 2939 ori)

AlexCl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
File sharing
« : Aprilie 29, 2010, 06:44:04 pm »
Va salut. Am primit o cerere de gazduire pentru un site de file sharing cu spatiu de 25 GB si as vrea sa stiu daca stie cineva cam ce consum de resurse ( CPU, RAM) implica un astfel de script.

Va multumesc anticipat.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
Răspuns: File sharing
« Răspuns #1 : Aprilie 30, 2010, 10:21:36 am »
Incearca sa eviti astfel de 'propuneri indecente'. Sunt extrem de putini cei care accepta astfel de site-uri, si daca nu accepta, nu o fac de 'fraieri'. Pune-l pe un vps si astfel vei avea mai putine probleme; si pentru resurse consumate, si pe copyrighted files. Nu cred ca trebuie readus in discutie cazul unora care au ajuns in instanta din astfel de motive, tragand dupa ei si hosterul respectiv. Daca urmaresti posturi de acum 2-3 luni cu "tril*****" iti vei da seama.
 Pana la urma, este business-ul tau si il conduci asa cum crezi de cuviinta.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 30, 2010, 02:44:15 pm »
Salut,

Site-urile de file sharing consuma enorm, atat CPU cat si RAM.

Daca limita de upload este destul de mare, toate request-urile se fac prin php, procesele stau mult timp, consumul de memorie per proces php este ceva mai mare decat dimensiunea upload-ului. De exemplu: Face cineva POST prin php la un fiser de 300 MB, procesul php va consuma minim 300 mb.

// offtopic :)
Trecand peste problemele tehnice, este bine sa iei in calcul si aspectele:
- File Sharing in Romania inseamna manele infecte (scuze de pleonasm)
- File Sharing este Warrez, si in acelasi timp ILEGAL.

Decat sa gazduiesti un file sharing mai bine pui 5-6 clienti cu site-uri curate pe server, iei ceva mai putin si stai linistit

AlexCl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Mai 03, 2010, 04:14:32 pm »
Multumesc pentru raspunsuri. Am intrebat ca sa recomand un VPS sau chiar dedicat, nu shared. Dar m-am mai documentat si nu merita sa ma incurc pentru ca, asa cum ati spus si voi, majoritatea tin fisiere warez si bataia de cap e prea mare sa stau sa urmaresc ce face fiecare.