Autor Subiect: caut server dedicat  (Citit de 2935 ori)

dragospd

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
caut server dedicat
« : Mai 18, 2010, 02:37:49 pm »
Salut, ma intereseaza ceva info cu privire la ce trebuie sa stiu atunci cand inchiriez un server dedicat:

1. Clauze contract care ma intereseaza si nu stiu ce se practica in mod curent
   - cand pot eu sa intrerup si cu ce costuri?
   - cand poate sa intrerupa contractul firma de hosting si cat timp e datoare sa-mi ofere timpul necesar mutarii.
   - mutarea pe un tip de abonament superior/inferior (posibilitate, cost)
2. Lamuriti-ma si pe mine referitor la viteza minima/maxima/garantata.
   Daca in oferta nu spune nimic de garantare, sa inteleg ca nu garanteaza si de aici diferente mari de pret, nu? Nu sunt pe deplin edificat cu privire la garantarea benzii si influenta asupra pretului. Cateva exemple ar fi excelente.
3. Ce dezavantaj am daca inchiriez un server din germania fata de romania? (exista aceasta tentatie avand in vedere diferentele semnificative de pret) Banuiesc ca e viteza de acces, posibilitatea de acces onsite? Eu am nevoie de acces rapid national. Sunt in Bucuresti.

Cerintele mele concrete de start sunt cam asa:
1. Un server de aplicatii java (JBoss)
2. Un server de baze de date (Postgres deocamdata)
3. Un server de mail numai pentru trimis mail
4. Un server de fax (hylafax) numai pentru trimis fax

Vreau sa "inghesui" serverele astea pe o masina ce ar trebui sa aiba:
- procesor cel putin dual core
- memorie 4GB
- hdd - doua in raid 0 (10000rpm daca e posibil) - backup extern asigurat zilnic

Vreau sa asigur pentru inceput un maximum de 100 utilizatori simultan. Aplicatia este interactiva, web based, pentru business, nu downloaduri masive, nu continut multimedia.

Din moment ce destinatia aplicatiei este mediul enterprise doresc in primul rand timpi excelenti de UP pentru server - deci servere de calitate cu redundanta OK, posibilitatea interventiei rapide, etc. Nu ma intereseaza foarte mult puterea masinii (in anumite limite evident).

Mai vreau si colocarea unui faxmodem deci am nevoie de o linie telefonica undeva in zona cu posibilitatea de a o cupla la un modem extern.

Daca exista aici reprezentanti ai unor firme de hosting care vor sa ma contacteze privat, adresa mea de mail este dragospd@yahoo.com

Orice opinie este binevenita.
Multumesc

astimp_srl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
Răspuns: caut server dedicat
« Răspuns #1 : Aprilie 17, 2011, 04:13:40 pm »
[moderator: ofertele exclusiv in mesaj privat]
« Ultima Modificare: Aprilie 17, 2011, 10:22:58 pm de Cosmin L. Neagu »