Autor Subiect: Parere  (Citit de 6375 ori)

Grigorian Gray

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
    • Web design
Parere
« : Iunie 10, 2010, 06:19:19 pm »
Ce parere aveti de grafica de pe http://www.htx.ro? Stiu ca se incarca mai greu ,asta e din cauza gazduirii, se va rezolva. Si cel mai mult ma intereseaza cum vi se pare navigarea pe site? Cat de repede gasiti informatia pe care o cautati.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Răspuns: Parere
« Răspuns #1 : Iunie 10, 2010, 08:06:39 pm »

Se incarca repede, 3 sec. din extern.

Arata binisor site-ul insa are ceva lipsuri iar culorile si sigla nu stiu cat sunt de potrivite. Poate ar trebui o grafica mult mai aerisita, mai simpla si fara multe culori pentru un aspect mai sobru.

Informatiile pe site se gasesc destul de repede.

// offtopic (pentru ca ai cerut doar o parere pentru grafica)

Ideea cu formularul de contact imi pare tare insa cred ca ar trebui solicitate mai multe informatii. Numerele de telefon / informatii societate lipsesc cu desavarsire si nu inspira incredere.

Din punct de vedere seo, nu este gandit prea bine si ai un duplicate content chiar pe main + uri "/home"

Codul sursa este invalid iar in loc de
'<div style="position:absolute;right:0px;top:80px;z-index:99;display:block;width:280px;">' la fiecare element ar fi indicata folosirea css-ului.

sper ca nu te superi :D

Grigorian Gray

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
    • Web design
« Răspuns #2 : Iunie 10, 2010, 08:29:27 pm »
@Marian
Da cum sa ma supar? De asta am cerut pareri. Ma astept la critici. Constructive ca a ta ;). Si ca sa-ti raspund:
1. Nu am vrut sa fie sombru. Asta a fost alegerea... e un nou design pentru web.Am vrut sa fie altceva.
2. Intr-adevar formularul e inca in lucru , e doar o chestie provizorie, va urma ceva mult mai complex.
3. Problema de SEO cu duplicate-ul '/home' : pagina pe care o vezi cand accesezi htx.ro e chair home-ul. Nu e duplicate. Alte probleme SEO?
4.Pozitionarea absoluta a fost necesara pentru banner/rotator-ul de pe prima pagina si nu avea nici un sens sa creez zeci de id-uri pentru a le insera in fisierul .css. Fiecare <div> are alte dimensiuni/pozitionare. Cu toate ca aici 'you do have a point'.
5.HTML-ul nu este valid(CSS-ul este) din cauza hint-urilor care apar prin site cand treci cu mouse-ul peste anumite cuvinte. Lucram la aspectul asta.

Multumesc mult!

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iunie 11, 2010, 01:28:07 am »
Cu placere,

Nu sunt expert seo insa astea le-am putut observa

- Este duplicat pentru ca exista link-uri in site ca "Start" + link pe sigla catre acel URI:

" <a href="/home" onmouseover="roll('start',"

www. htx.ro/     -> main page
www. htx.ro/home -> acelasi content ca pe main, dat find faptul ca exista link-uri interne in site catre el

- h1, h2, h3 lipsesc cu desavarsire, cred ca ai avea un avantaj in folosirea lor, "goagal" le iubeste :D

Grigorian Gray

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
    • Web design
« Răspuns #4 : Iunie 15, 2010, 11:58:43 am »
Multumesc inca o data de criticile constructive. Mai incearca o data link-ul. Acum ce spui? (Grafica e aceeasi  ;) )
« Ultima Modificare: August 11, 2010, 01:17:33 pm de bassul »