Autor Subiect: Control software firme. Intrebare Windows Ultimate neactivat  (Citit de 6613 ori)

deyoo

• Vizitator
Salut. Am si eu o intrebare:
Daca iti vine stiu eu cine in control la unul dintre punctele de lucru ale firmei, loc in care tu ai un calculator pe care ai instalat Windows Ultimate edition, insa doar versiunea neactivata, valabila 30 de zile, este o problema?

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Răspuns: Control software firme. Intrebare Windows Ultimate neactivat
« Răspuns #1 : August 01, 2010, 09:04:31 am »
Nu stiu ce e Ultimate-ul asta insa in general, daca iti vine in control cineva sa-ti verifice licentele si nu e cu politia si cu ceva ordin sa te verifice ... in dai afara. Stiu ca BSA-ul mai venea la plesneala si cerea de la firme liste cu calculatoare si licente insa nu aveau nici un fel de mandat, pur si simplu veneau la intimidare.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : August 01, 2010, 10:08:31 am »
Cred ca windows 7.
Sorcova aia cu luminite, umbre, butonase diverse si fel de fel de efecte.

Au ajuns de abia mai pot rula un ras de OS pe quad core cu 8 GB de ram.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 01, 2010, 12:48:16 pm »
Daca iti vine stiu eu cine in control la unul dintre punctele de lucru ale firmei, loc in care tu ai un calculator pe care ai instalat Windows Ultimate edition, insa doar versiunea neactivata, valabila 30 de zile, este o problema?

Trebuie sa vina cu mandat de perchezitie informatica, daca nu au asa ceva poti chema 2 malaci si scoatei afara.

Si daca ai licenta in trial nu e nici o problema. daca depasesti perioada si bagi crack atunci pot aparea probleme, dar pentru orice verificare le va trebuii mandat.
« Ultima Modificare: August 01, 2010, 12:54:00 pm de Andrei G. »

deyoo

• Vizitator
« Răspuns #4 : August 01, 2010, 01:36:27 pm »
Da, de Windows 7 ziceam (scz ca nu am precizat). Deci teoretic e ok daca e doar trial. Ma gandeam eu.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #5 : August 01, 2010, 07:22:11 pm »
Si daca e ok nu ai nici un motiv sa te lasi perchezitionat fara mandat.

deyoo

• Vizitator
« Răspuns #6 : August 01, 2010, 10:26:13 pm »
ok, multumesc de lamurire.

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : August 11, 2010, 10:43:26 pm »

Nu este nici o problema cat timp este in trial, dar Windows 7 Ultimate sau Vista Ultimate nu este un OS pentru firme ci mai mult de fite. Nu de alta dar Aero si alte brizbrizuri sunt si in alte versiuni pe cand Bitlocker nu este decat in Enterprise si Ultimate.

Sa nu uitam insa ca la urma urmei Windows 7 este un sistem de operare reusit. Ca sa revenim la discutia initiala.. daca cel care vine in control nu are mandat, nu are dreptul sa te controleze si il poftesti afara.
« Ultima Modificare: August 11, 2010, 10:49:08 pm de netvista »

victorb

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Decembrie 03, 2010, 03:55:06 am »
Nu mai vin ei fara mandat si scrisoare de expertiza, cum nu mai vin nici daca nu stiu sigur ca te vor prinde pe picior gresit. Si mai ales nu vin fara un constatator destul de bine pregatit, care baga nasul si pe linux...asa la modul general zice el. Patit si fript acum un an, asa ca 100% legal e ca rasaritul soarelui in mai. :) Si nu spera ca ai comis-o o data si o mai comiti din cand in cand ca baietii vin mai nou cu te mniri ce "cache"-uri de care nici nu ai idee ca exista, cu atat mai putin unde.... Evident vorbesc aici de persoane juridice in mod deosebit. Dar nici pe fizice nu e de joaca daca fortezi nota.

P.S.: Nu e de joaca nicicum. E chiar o treaba serioasa in care se aplica si 15 ani cu o oarecare executare, si cum legea este cam interpretabila - mai bine sa nu afli in favoarea cui!
« Ultima Modificare: Decembrie 03, 2010, 04:01:40 am de victorb »

Cipri Pop

• Membru
  • Mesaje postate: 116
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Decembrie 04, 2010, 02:32:56 pm »
Iti recomand sa cumperi os-ul cu licenta sau sa folosesti o alternativa open. Licenta pentru windows 7 ultimate nu e un capat de tara.