Autor Subiect: mobilpay pentru WHMCS  (Citit de 28260 ori)

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: mobilpay pentru WHMCS
« Răspuns #30 : Februarie 24, 2011, 10:13:08 am »
pai publica-l la mobilpay, asta e calea!
De ce crezi ca sunt atatea module acolo ?

mbsweb

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
    • Lok.Ro - Hosting nu gluma
« Răspuns #31 : Februarie 24, 2011, 10:43:39 am »
Am trims modulul acum 5 minute la mobilpay.

Am decis sa-l pun pentru download la adresa de mai jos

www.lok.ro/download/MODUL_WHMCS_SMS.rar

Momentan este in stare de functionare insa imi iau angajamentul sa-l fac in scurt timp mai "User Friendly"

Este varianta 1.0

In cateva zile o sa postez varianta 1.1 care o sa fie mai user friendly in sensul ca se va putea configura in totalitate din panoul de utilizator al whmcs

Astept pareri si va doresc vanzare buna

Alexandru Adrian
Director General
Magic Business Solution S.R.L.
Lok.Ro - Hosting nu gluma

eashop

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 15
    • Vezi Profilul
    • Doar noi va oferim cea mai buna varianta !
« Răspuns #32 : Februarie 26, 2011, 03:43:36 pm »
Am luat modulul trimis de voi , l-am pus pe un whmcs de teste (nulled)
Am setat cum spuena in acel fisier de ajutor, numai ca in loc de "https://secure.mobilpay.ro" am pus "http://sandboxsecure.mobilpay.ro"
Dupa ce adaug codul primit de la simulator imi apare un popup cu mesajul "IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_TYPE".

Lasa-ti-mi va rog o adresa de email  undeva pot contacta sa-mi setati sau sa am ajutati  si cu modulul pentru carduri.

Va multumesc,

mbsweb

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : Februarie 26, 2011, 04:02:23 pm »
da sincronizare in panoul de administrare de la mobilpay si va merge

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : Februarie 27, 2011, 04:42:22 am »
l-am pus pe un whmcs de teste (nulled)

Ie moca trial-ul la ei pe site, nu mai incercati toate aberatiile de "nulled" http://www.whmcs.com/freetrial.php

eashop

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : Februarie 27, 2011, 08:06:55 am »
Am dat sincronizare, sau poate nu erau voalorile (sumele corect setate)?
Pe site-ul oficial am cu licenta, pe cel de teste folosesc unul "nashpa" referinta la whmcs, poate sa fie si de la asta ?

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #36 : Februarie 27, 2011, 10:46:29 am »
atata timp cat aproape toate modulele de gateway au o bifa pentru testare, nu vad de ce te incapatanezi sa folosesti nulăciuni, în loc să foloseşti instanţa licenţiată.

eashop

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #37 : Februarie 27, 2011, 05:29:38 pm »
am patit ca mi s-a blocat whmcs-ul, am blocat si serverul , de atunci folosesc pe un alt server personal ....

mbsweb

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
Răspuns: Răspuns: mobilpay pentru WHMCS
« Răspuns #38 : Februarie 27, 2011, 07:57:17 pm »
am patit ca mi s-a blocat whmcs-ul, am blocat si serverul , de atunci folosesc pe un alt server personal ....

Pana la urma ai reusit sa testezi pe sandbox ?

P.S. Daca ai facut pas cu pas ce scrie in txt va merge iti zic garantat pentru ca l-am facut pentru mine si dupa ce a fost functional l-am postat si aici.

Nu ai cum sa blochezi whmcs sau chiar daca prin absurd ai blocat serverul....ii dai restart si gata.
Toate scripturile nulled pot contine scripturi care pot trimite informatii despre server-ul tau inclusiv user si parola....Cumparati licente

eashop

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #39 : Februarie 27, 2011, 10:32:24 pm »
aici ai dreptate cu scripturile nulled, pe serverul personal nu am mai nimic , decat pentru teste.
Inca nu am reusit dar maine voi relua de la capat. Nici cu modelul de pe site , cel standalone nu am reusit , aceiasi eroare imi afiasa, poate ca am gresit undeva in setarile contului mobilpay. Sunt la inceput, cu acest cont mobilpay, si nici nu are o ducomentatie complecta , nu prea stii ce si cum trebuie setat. Nu ai un exemplu configurat, dar imi voi da seama cum lucreaza si am sa recomand

Astept cu nerabdare si bagul de la modulul cu cardul, dar nu inteleg de ce nu se face instant plata si verificarea cum se face la alte metode de plata cum ar fi paypal, care este cel mai folosit in afara.

Sincer nu stiu exact cum lucreaza acest modul sms, ma refer cum se face plata (sub forma de depozit sau trebuie platita o valoare fixa la factura si in acest caz se folosesc mai multe module cu nume diferite pentru valori diferite ). Poate ca voi cei care ati mai lucrat , v-ati dat toata silinta si de ati creat aces modul foarte util pentru vwmcs, ne puteti spune cateva cuvinte de modul de luru. Nu credc ca trebuie sa intrati in detalii , sa explicati de unde incepe sa lucreze si unde se termina operatia , ca in graficele de la mobylpay , care sincer ca un simplu utilizator al servicului nu-mi trebuie.
Tot ce doresc, sau mai bine zis ce ne dorim este sa functioneze si sa nu ne facem de ras fata de clientii nostri. Ma refer la general.

Oricum eu multumesc celor care au depus efortul acesta.

mbsweb

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #40 : Februarie 27, 2011, 11:49:56 pm »
Se face instant plata si prin card insa pe sandbox plata trebuie aprobata manual din contul de mobilpay pentru a vedea programatorii exact cum se modifica starea comenzilor. Pe serverul secure se face totul automat.
Te pot ajuta dar da-mi add pe mess la id webdesign_ad sau pe mail office@mbs-webdesign.ro

eashop

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #41 : Martie 02, 2011, 06:22:22 pm »
Multumesc lui @mbsweb a fost foarte dragut si m-a ajutat, era o problema de setari api , ip-ul serverului nu era setat.

Am mai gasit o problema , sa zicem un "bug"

Sitemul meu emite factura in dollari, plata prin sms se face in euro, din fiserul de intoarecere este setata  o valoare echivalenta in euro. Sitemul o ia ca valoarea curenta in dollari. Va trebui de fiecare data sa calculez si sa schim aceasta valoare ? Nu se poate face nimic aici ...
Va rog sa nu luati in nume de rau , dar la teste am descoperit asta, pana se rezolva problema am sa schimb manual

Va multumec pentru raspunsurile primite

mbsweb

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : Martie 02, 2011, 10:23:16 pm »
Vorbim pe mess si rezolvam si asta

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Re: mobilpay pentru WHMCS
« Răspuns #43 : Iulie 26, 2011, 11:43:21 am »
   Adio MobilPay  Cu parere de rau renuntam la serviciile MobilPay.
 Desi comisioanele sunt atractive si durata de decontare este excelenta, intarzierile in procesare si verificare, impreuna cu suportul tehnic extrem de lent eclipseaza toate facilitatile.

Nu e normal ca o reclamatie la Mobilpay sa ramana fara raspuns mai bine de 12 ore, la o companie care ar trebui sa trateze aceste solicitari in cateva minute.

Colaborarea noastra cu MobilPay se incheie aici. Modulul creat pentru WHMCS e disponibil in forma actuala, dar nu va mai fi dezvoltat, nici actualizat.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
Re: mobilpay pentru WHMCS
« Răspuns #44 : Iulie 26, 2011, 06:23:10 pm »
Poate a fost in concediu persoana care trebuia sa raspunda, sau poate "a ajuns in spam" :)
De la prima intrebare pe care le-am pus-o, pana am primit raspuns, au trecut cam 5-6 luni [!] si nu o spun pentru a intari cele spuse de tine legate de interesul catre clienti. Este pacat pentru toti; si pentru ei pentru ca in stilul asta o sa tot piarda clienti, si este de-ajuns o vorba spusa de cine trebuie, in locul care trebuie si ratingul lor se cam blureaza, si pentru cei care folosesc serviciile lor pentru ca trebuie sa o ia de la capat.
 Migrarea o sa fie catre Gecad ?