Autor Subiect: mobilpay pentru WHMCS  (Citit de 27565 ori)

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Re: mobilpay pentru WHMCS
« Răspuns #60 : August 12, 2011, 01:07:57 am »
Adica daca mergi la o banca care lucreaza cu Romcard poti face un contract pentru plati online.
Decontarea se face la 2-3 zile fara tot felul de ciudatenii.

Sunt si aici probleme ... trebuie sa-ti tratezi singur charback-urile, trebuie sa faci reverse engineering pe protocolul de comunicare cu Romcard pentru ca documentatia e lipsita de noima sau inexistenta. Problemele sunt multe si aici dar macar comisioanele sunt mai mici, decontarile sunt mai rapide.

Alegerea unei solutii construita peste Romcard este logica daca nu ai experienta in programare sa-ti implementezi singur ce e de implementat sau daca nu iti pui problema ca ai putea avea acces la ceva mai low level.

Cred ca mai avem nevoie de vreo 10 ani minim pentru o solutie decenta pentru plati online (in Romania).
« Ultima Modificare: August 12, 2011, 01:12:39 am de Cosmin L. Neagu »

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #61 : August 12, 2011, 10:51:22 am »
Sa inteleg ca nu va place decontarea la 3 zile ce se intampla la BT, BRD etc.?
Romcard mai au unele probleme tehnice cateodata, dar decontarea e unsa si automata chiar daca ai 1 leu de decontat. Si binenteles ca nu e nici un comision pentru decontarea in sine.

Epayment sunt oameni seriosi dar mie nu mi se pare ca isi justifica existenta, comisionul si serviciile in cazul unui hoster. Ofera niste servicii de care nu are nevoie un client cu WHMCS.

Romcard ar trebui sa aiba infrastructura mai stabila (mai pica sistemul lor la 2-3 luni) si sa introduca platile recurente automate. Daca sunt rezolvate astea pentru mine bat orice procesator din strainatate.

A cam batut in cuie Adi Andreias problema.
As intelege la o firma care vinde whatever produse via o solutie online sa apeleze la Epayment, mobilpay....etc.
Dar for fuck safe, sunteti firme de hosting, folositi marea majoritate whmcs, implementarea unei solutii directe via Romcard nu este prea complicata.
Si in felul asta scapati de intermediari, comisioane, aberatii cu decontari numai in 29 februarie si daca pica miercuri.

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #62 : August 12, 2011, 12:47:36 pm »
Adica daca mergi la o banca care lucreaza cu Romcard poti face un contract pentru plati online.
Decontarea se face la 2-3 zile fara tot felul de ciudatenii.

Sunt si aici probleme ... trebuie sa-ti tratezi singur charback-urile, trebuie sa faci reverse engineering pe protocolul de comunicare cu Romcard pentru ca documentatia e lipsita de noima sau inexistenta. Problemele sunt multe si aici dar macar comisioanele sunt mai mici, decontarile sunt mai rapide.

Alegerea unei solutii construita peste Romcard este logica daca nu ai experienta in programare sa-ti implementezi singur ce e de implementat sau daca nu iti pui problema ca ai putea avea acces la ceva mai low level.

Cred ca mai avem nevoie de vreo 10 ani minim pentru o solutie decenta pentru plati online (in Romania).

Eu cred ca ok in mare API-ul Romcard.
Am implementat dupa documentatia lor si cu serverul de test fara mari batai de cap.

Singura chestie ce mi se pare anormala e ca ei fac callback-urile cu redirect in browser in loc sa faca cerereri HTTP in background de la serverul lor catre serverul comerciantului.

Adica clientul musai sa fie cu browserul deschis pana face serverul Romcard redirect inapoi la comerciant si astfel afla serverul comerciantului ca s-a facut plata.
Daca pe aici se intrerupe treaba nici o sansa sa se reincerce, cum face PayPal de ex. Se trece la schimbat mailuri si telefoane cu Romcard.

Mai e loc de mai bine, dar e ok in mare Romcard.

Cu frauda, daca folosesti MaxMind (care e gratuit cu WHMCS o mie de comenzi pe luna sau ceva de genul) e brici. Plus fraud check manual cu care te obisnuiesti in cateva luni.

Iar daca vinzi numai in Romania, cum fac cei mai mult de aici, FRAUDA E ZERO IN ROMANIA PENTRU COMERCIANTII DIN ROMANIA. Baietii se duc prin alte parti, probabil pentru ca local sunt mai usor de urmarit si prins.
Si din nou nu se justifica existenta Epayment.

Si vi-i clar ca Epayment e doar o chestie peste Romcard, nu?

« Ultima Modificare: August 12, 2011, 12:49:26 pm de Adrian Andreias »

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #63 : August 12, 2011, 02:22:08 pm »
Adi, eu sunt mai lenes de felul meu si nu am o placere deosebita sa astept
Dupa experientele oribile cu BT (cont de firma) si BCR (persoana fizica), am avut o tentativa de dialog cu Unicredit vis-a-vis de Romcard.

Nu stiu, oi fi nimerit prost, dar in ziua aia am frecat holurile aproape o ora asteptand-o pe "doamna Anca", singura care cica stia despre ce e vorba.
Asa ca am ajuns la ePayment. Stiu ca sunt scumpi, dar impreuna cu Moneybookers (alti scumpi) sunt singurii care au livrat solutiile potrivite (intocmai si la timp).

PS.
BRD nu se pune din start (experiente personale anterioare)
PayPal e altceva

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #64 : August 12, 2011, 02:46:18 pm »
Adi, eu sunt mai lenes de felul meu si nu am o placere deosebita sa astept
Dupa experientele oribile cu BT (cont de firma) si BCR (persoana fizica), am avut o tentativa de dialog cu Unicredit vis-a-vis de Romcard.

Nu stiu, oi fi nimerit prost, dar in ziua aia am frecat holurile aproape o ora asteptand-o pe "doamna Anca", singura care cica stia despre ce e vorba.
Asa ca am ajuns la ePayment. Stiu ca sunt scumpi, dar impreuna cu Moneybookers (alti scumpi) sunt singurii care au livrat solutiile potrivite (intocmai si la timp).

PS.
BRD nu se pune din start (experiente personale anterioare)
PayPal e altceva

De la BRD am plecat si eu.
Depinde pe unde si cum nimeresti. La BT discutia s-a intamplat altfel cand eram emigrant de la BRD. Adica ma asteptau ei pe mine la mine in birou si discutam despre altfel de comisioane :).
Eu nu am ajuns deloc in banca pentru discutii sau pentru semnat acte, au venit ei la mine de cateva ori si in cateva echipe :).
E adevarat ca deja era vorba de un rulaj fata de "new entry" cum discutam cu ei acum 2-3 ani si erau total inflexibilli.

Ponturile ar fi:
- sa vorbesti cu altcineva decat primul nivel de functionari, cineva de mai sus care de preferat se ocupa exact de e-commerce
- apar oferte surprinzatoare cand discutia e asa: "Acum sunt la BRD si am la plati cu cardul online rulajul de X in USD si Y in RON."

Alb3rt

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #65 : Octombrie 08, 2011, 10:20:47 pm »
As dori si eu modulul pentru whmcs daca se poate , multumesc !!!

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #66 : Octombrie 09, 2011, 06:41:51 am »
Alb3rt, dupa ce faci contractul cu mobilpay, gasesti codul in sectiunea de download

Alb3rt

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #67 : Octombrie 11, 2011, 02:36:47 am »
Iti multumesc pentru informatie , dar codul din acea sectiune este pentru Plata cu cardul , eu as dori daca aveti plata prin sms , multumesc !!!

SeerKan

• Membru
  • Mesaje postate: 325
    • Vezi Profilul
    • HostHash
« Răspuns #68 : Martie 31, 2013, 11:28:40 am »
Salutari,

A mai dezvoltat cineva acest modul ? Ma intereseaza optiunea de plata recurenta.
Daca are cineva modulul dezvoltat la zi va rog sa ma anuntati, sunt dispus sa si platesc o suma decenta pentru modul.

Mersi.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
« Răspuns #69 : Martie 31, 2013, 02:00:55 pm »
Salutare
Pentru card, nu stiu sa se poata face subscribtion; de fiecare data clientul trebuie sa acceseze interfata catre care se face redirect.

SeerKan

• Membru
  • Mesaje postate: 325
    • Vezi Profilul
    • HostHash
« Răspuns #70 : Aprilie 03, 2013, 02:15:03 pm »
Au adaugat optiunea asta cei de la mobilpay, doar in modulul existent inca nu e implementata.