Autor Subiect: rotld aka vama domeniilor  (Citit de 5152 ori)

twister

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
rotld aka vama domeniilor
« : Februarie 12, 2011, 09:24:14 am »
  Imi pare rau ca trebuie sa deschid un nou topic pe aceatsa sectiune... dar s-a intamplat ca, mai deunazi, am mai luat un domeniu .ro.
  Cu aceast ocazie am constantat cu mare bucurie ca la rotld nu s-a schimbat nimic in ultimii ani. Nimic. Nici macar infractorul ordinar de la conducere. In continuare, dureaza 48h sa iti activeze o saracie de domeniu .ro - se poate sa fie domeniul cu cea mai lenta "activare" la nivel mondial. Si .mil se activeaza mai repede, daca ai aprobarile necesare.
  Nu ca ma greabeam, insa e deranjant si provoaca stare de voma. E ultimul domeniu .ro pe care il mai iau.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: rotld aka vama domeniilor
« Răspuns #1 : Februarie 12, 2011, 12:25:30 pm »
@twister, daca faci comanda in timpul saptamanii si trimiti confirmarea de plata pana pe la pranz, ai domeniul activat in aceeasi zi.

Ceva-ceva s-a mai intamplat, chiar daca prea putin

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 12, 2011, 12:45:24 pm »
Se lucreaza doar marti catre joi, si atunci, daca nu sunt sarbatori. Cu starea de voma, am vazut ca un coleg de pe aici foloseste hellas :))

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #3 : Februarie 12, 2011, 03:49:10 pm »
La RoTLD, ca la orice institutie de stat, e birocratie mare, dar in general lucrurile stau destul de bine (cel putin din punctul meu de vedere). Activarea domeniului se face in cateva secunde de la comanda (in whois) si apoi in aproximativ 4 ore in root-dns (cateodata mai rapid, depinde de ora la care se sincronizeaza informatiile). Valabil probabil doar pentru domeniile inregistrate prin parteneri, unde nu e nevoie de confirmare de plata (domeniile fiind platite in avans).

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #4 : Februarie 12, 2011, 09:47:36 pm »
@dt asta este valabil pentru partenerii (evident cu avans 100 domenii platit). nu cred ca se aplica unui client oarecare rotld care face o comanda si plateste cu OP un singur domeniu.
la acest capitol rotld nu sta foarte bine. daca esti partener e altceva.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #5 : Februarie 13, 2011, 01:51:56 pm »
@Ed pentru parteneri (cu un singur i) si clientii lor. Morala era sa cumperi de la parteneri si nu direct de la RoTLD (ideal ar fi sa vanda doar prin parteneri).