Autor Subiect: Reseller de la mai multi provideri pe acelasi domeniu  (Citit de 4507 ori)

hipopotamul

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
Reseller de la mai multi provideri pe acelasi domeniu
« : Aprilie 05, 2011, 10:19:48 am »
Salut,

Pentru mai multa vreme am creat diferite site-uri web pentru clienti fara sa ma fi gandit ca pot oferi si eu hosting pentru proiectele lor.
Acum as vrea sa fac acest lucru si m-am gandit sa devin reseller de hosting.

Dilema mea este aceea cum pot oferi hosting pe tehnologii Microsoft si pe tehnologii open source (PHP, Ruby, Perl, Python, etc) in acelasi timp, folosind acelasi domeniu si conturi de la provideri diferiti.

Mai specific as dori sa cumpar de la 3 provieri diferiti (2 din US, 1 din Romania) cate un pachet de reseller.
As vrea sa folosesc nameservere personalizate ns1.domeniulmeu.ro (ex) si sa pot folosi pentru toate pachetele pe care le cumpar acelasi domeniu.

Cum pot face acest lucru din punct de vedere tehnic sau mai exact ce trebuie sa fiu atent cand cumpar pachete de reseller?

Toate bune.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
Răspuns: Reseller de la mai multi provideri pe acelasi domeniu
« Răspuns #1 : Aprilie 05, 2011, 11:29:11 am »
1.WHMCS e prietenul tau :). Are o serie de functii care iti permit sa iti setezi pachetele in asa fel incat sa fie create pe ce server vrei
2.Nameservere private cam primeste orice reseller. In cazul tau, probabil o sa ai un setup cam asa:
pentru Microsoft: ns1.domeniu.ro si ns2.domeniu.ro(numarul nameserverelor depinde de numarul ns-urilor pe care ti le furnizeaza providerul)
pentru Linux: ns3.domeniu.ro si ns4.domeniu.ro

hipopotamul

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 05, 2011, 11:49:51 am »
Bun.

Hai sa luam un caz concret (teoretic)

Am host.ro
Vreau hosting de la provider X, Y, Z (X din RO, Y si Z din US)
X ofera hosting Ruby/PostreSQL
Y ofera hosting Microsoft ASP/MSSQL
Z ofera hosting PHP/MySQL

Eu vreau sa ofer clientilor mei toate cele 3 optiuni de hosting.
Si sa zicem ca un client vrea sa aiba pe un domeniu PHP iar pe altul ASP.
Este posibil cu WHMCS? Dar din Plesk?

Sunt conditionat de WHMCS/Plesk sau pot face si eu anumite modificari in asa fel incat sa fie totul in regula?

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #3 : Aprilie 05, 2011, 12:52:37 pm »
in primul rand trebuie sa faci o altfel de diferenta si sa nu mai compari WHMCS cu Plesk. WHMCS este un soft de biling iar Plesk/Cpanel sunt interfete de admistrare ale conturilor de hosting.

poti sa creezi pachet de hosting pe un server cu ASP si alt pachet de hosting pe un server cu PHP.
atata timp cat oferi asta pe domenii separate si conturi de hosting separate nu vad nicio problema.

problema ar fi daca ai vrea sa oferi totul intr-un singur cont de hosting.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #4 : Aprilie 05, 2011, 02:27:10 pm »
Multam frumos, Ed. Exact la asta ma refeream si eu dar am fost ceva mai vag.
Plesk pentru Linux si Windows + WHMCS ar fi cam cea mai simpla varianta pentru ce vrei tu. Eventual poti sa alegi si cPanel dar nu stiu cat de bine se comporta Enkompass.

Legat de setup, e destul de simplu. Cum a zis si Ed, creezi pachetele faci setarile de legate de severul pe care o sa tii conturile in WHMCS. La capitolul nameservere poti sa incerci un DNS cluster, dar nu am incercat niciodata windows <-> linux. Cea mai simpla varianta ar fi sa definesti pentru fiecare server in parte, linux si windows.

In rest, Google e prietenul tau pentru a seta toate cele de mai sus.

hipopotamul

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Aprilie 05, 2011, 03:39:54 pm »
Intrebarea nu era de cum fac managementul clientilor printr-un cont WHMCS.
Conturile de FTP/Mail/ETC le pot crea si eu independent.

M-ar interesa insa sa pot oferi hosting de la cei 3 provideri fara a folosi mai multe domenii de internet.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #6 : Aprilie 05, 2011, 04:42:38 pm »
@hipopotamul:
pe servere (in panourile de control Plesk sau cPanel) definesti pachete de servicii din punct de vedere tehnic (cu resursele alocate), denumite -sa zicem- "alpha", "beta", "geta"

In WHMCS faci legatura cu serverele (ai conectori) si definesti pachetele alpha, beta, geta din punct de vedere financiar, iar apoi le mapezi peste pachetele tehnice.

Cand un utilizator comanda un pachet "geta" in WHMCS, daca maparea e corect facuta, WHMCS va crea automat un pachet "geta" pe serverul alocat.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #7 : Aprilie 05, 2011, 08:38:42 pm »
@Hipototamul,

Eu nu ti-am explicat in chineza :). In plus, Gupi ti-a explicat si mai babeste decat mine. Procesul e extrem de simplu si intuitiv. Recomandarea mea, pentru ca nu pare ca ca ai prea multa experienta in domeniul asta, e fie sa contractezi pe cineva sa iti faca setup-ul, fie sa arunci un ochi pe WHT, google, WHMCS. Articole sunt suficiente, chiar si cele pas cu pas, incat sa poti sa setezi sistemul asa cum vrei tu.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
« Răspuns #8 : Aprilie 06, 2011, 09:37:14 am »
off: Gupi mereu are foarte multa rabdare (thumb up)
--
on:@Hipopotamul- Am stat si m-am uitat dupa cortina sa vad nivelul de intelegere insa fie nu stii sa intelegi ce ti se spune (diferenta de experienta) fie esti axat pe o idee si nu vezi padurea din cauza copacilor.
 Poti folosi 1 domeniu pentru cele 3 solutii la care te gandesti prin folosirea subdomeniilor de gen win.domain.tld pentru varianta Windows [Y] si subd1/subd2.domain.tld pentru [X] si [z].
 Ed ti-a explicat foarte simplu si concrect ca nu poti combina features de la cei 3 reselleri intr-un singur pachet pentru un client, atata vreme cat vor fi 3 servere diferite.
Citat
Si sa zicem ca un client vrea sa aiba pe un domeniu PHP iar pe altul ASP.
Clientul respectiv comanda 1 pachet pentru PHP cu domeniu1.ro si 1 pachet ASP cu domeniu2.ro. Nimic complicat.
 Pentru ce tine de creearea conturilor, vezi ce ti-au spus Andrei si Gupi. Hint: poti sa inveti cum lucreaza WHMCS folosind demo pus la dispozitie si daca te mai incurci si intrebi la obiect, fii sigur ca vei gasi ajutor aici, cum au gasit si altii.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #9 : Aprilie 06, 2011, 03:32:52 pm »
raspunsul final este DA, poti folosi un singur domeniu ca front-end.
adica ai un magazin in care vinzi marfa de 3 feluri:
- biscuiti ASP
- turta dulce PHP
- rahat Ruby

marfa o iei din 3 depozite separate.

clientul intra pe o singura usa si poate sa cumpere 3 tipuri de produse din acelasi magazin.