Autor Subiect: Cat costa sa devi PFA  (Citit de 6209 ori)

Rilu_TC

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Cat costa sa devi PFA
« : Mai 11, 2011, 11:16:50 am »
Buna tuturor.

Doresc sa stiu cam cat mai costa astazi sa iti faci un PFA. Are cineva vre-o idee? Asi dori sa imi infiintez o firma, un portal de publicitate pentru serviciile imobiliare. Practic doresc un site iar eu sa vand spatiu publicitar in cadrul acestuia. Dar pentru aceasta banuiesc ca trebuie sa iti inregistrezi firma la registrul comertului etc. Orice sugestie este binevenita. Multumesc.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
Răspuns: Cat costa sa devi PFA
« Răspuns #1 : Mai 11, 2011, 12:35:28 pm »
Costul unul PFA este oarecum apropiat de costul infiintarii unui SRL. Iti trebuie cam 1000 RON + varsta mai mare de 18 ani. Pentru PFA se adauga si o dovada a competentelor pe domeniul in care vrei sa activezi ca PFA.

Tej

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 13
    • Vezi Profilul
    • Vanzari Craiova - Comerţ online
« Răspuns #2 : Mai 15, 2011, 02:27:46 pm »
@AndreiPietrosu costa cam in jur de 300 RON infiintarea unui pfa, nicidecum 1000 RON . Gasesti mai multe info. pe google :)

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #3 : Mai 15, 2011, 03:57:30 pm »
@Tej,

Google nu-i frate cu Registrul Comertului si administratiile locale, asa ca scuza-ma daca dau cifre din experienta si nu din search-uri :).

LegendKiller

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Mai 15, 2011, 10:41:42 pm »
Costul unui PFA infiintat in noiembrie 2010 s-a ridicat la 370 RON ( PFA neplatitor de TVA ).

EDIT: + la un PFA se tine contabilitatea in partida simpla, deci nu iti trebuie un contabil, poti foarte bine sa o ti tu , sau daca e, doar pe cineva sa-ti arate ( o luna, doua .. )
« Ultima Modificare: Mai 15, 2011, 10:43:50 pm de LegendKiller »