Autor Subiect: Caut PARTENER/CONT DE RESELLER FEZABIL  (Citit de 4309 ori)

bogdanel

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Caut PARTENER/CONT DE RESELLER FEZABIL
« : Iunie 19, 2011, 04:45:02 pm »
Sunt nou pe acest forum desi sunt constient de existenta lui de cativa ani buni si iata ca a venit momentul sa apelez la "serviciile" lui.

Ma confrunt cu o problema destul de comuna in ceea ce priveste serviciile de gazduire. In clipa de fata ofer servicii web design si in ultimii ani am ramas cu o serie de clienti fideli care isi gazduiesc site-urile la mine pentru ca e mai comod. Detin un cont de reseller la o companie romaneasca unde nu sunt prea multumit de serviciile oferite si sunt in cautarea unui partener cu care sa impart un cont de reseller/VPS sau sa achizitionez un cont de reseller la o firma recomandata de voi.

Ce vreau de la firma de gazduire?

1. Viteza buna de transfer cu Romania (acum 1 an am renuntat la Hostgator din cauza asta)
2. Sa nu ma trezesc cu erori de genu "internal server error 500" sau "connection timeout" cand mi-e lumea mai draga si cand apelez la suport tehnic sa se ridice din umeri
3. Sa nu ma trezesc cu site-ul "invizibil" intr-o anumita retea gen RDS pentru cateva ore periodic (site-ul sa fie disponibil in toate retelele de internet aproape 24/24)
4. sa nu intre mailurile trimise de pe server la yahoo in spam (ceea ce genereaza o serie de batai de cap interminabile: am redirectionat o parte din clienti prin sitelutions si acuma am probleme cu formularele de contact sau functiile care trimit e-mail automat - magazine online etc)
5. preferabil sa aiba cPanel
6. sa mi se ofere factura/contract sau oricum ceva juridic/fiscal care sa ma faca sa ma simt in siguranta (sa nu ma trezesc cu siteurile jos intr-o saptamana si cu banii dati)
7. sa mearga toate functiile de baza cum ar fi Image Magick, GD Library
8. sa fie compatibil 100% cu Joomla pt ca 80% din site-urile gazduite sunt bazate pe acel CMS

In clipa e fata gazduiesc in jur de 20 de website-uri pentru care incasez in jur de 12 milioane pe an. Websiteurile sunt majoritatea de prezentare deci nu au cerinte ridicate pentru server iar ca trafic nu cred ca depasesc 100.000 de vizitatori lunar. Ca si spatiu ocupa vreo 5 GB iar in rest am 3-4 siteuri personale care nu ocupa foarte mult + proiectele in lucru deci as avea nevoie de maxim 15 GB. Nu sunt interesat sa scot profit din asta, vreau doar sa gasesc un hosting bun pentru care sa nu ma doara capu de fiecare data cand incep un nou proiect si sa-mi asigur gazduirea gratuit pentru siteurile personale.

Tin sa precizez ca am obosit sa caut oferte si marturii despre tot felu de firme de gazduire.
Astept pareri/propuneri. Rog seriozitate. Multumesc anticipat.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Re: Caut PARTENER/CONT DE RESELLER FEZABIL
« Răspuns #1 : Iunie 19, 2011, 09:37:54 pm »
Din experienta mea si a clientilor si cunoscutilor care au urmat calea descrisa de tine iti pot da anumite sfaturi.
Exista posibilitatea ca lucrurile sa nu fie neaparat valabile si in cazul tau insa e bine de stiut si luat in calcul.

In principiu in viata oricarui web developer / web designer vine si momentul asta, in care dintr-un motiv sau altul vrea sa ofere si gazduire.
Motivele pot fi diverse, simplitate pentru client, costuri mai mici ...
Cei care ajung a ofere la pachet si servicii de gazduire isi asuma o serie de responsabilitati care nu sunt tocmai compatibile cu dezvoltrea web.
Dupa vreo 2 ani cand in loc de 20 clienti va fi vorba de 60 vei observa ca vei fi asaltat cu mult mai multe probleme legate de gazduire, o munca
pe care vei descoperi ca nu iti place sa o faci si poate nici nu esti foarte calificat sa o faci. Vei avea suficient de putini clienti cat sa nu-ti permiti
un angajat si prea multi ca sa fie usor de ignorat problemele.

In momentul respectiv vei cauta pe cineva care sa-ti ia problema de pe cap ... vei dori sa-ti lasi clientii pe maini bune si sa nu te mai deranjeze
cu problemele lor de gazduire...

Recomandarea mea e sa iti cauti un partener pentru partea de gazduire cu care poti lucra bine si sa nu iti iei pe cap mai multe probleme decat e cazul.
Fa bine ceea ce sti sa faci si nu incerca sa faci totul decat daca esti dispus sa mergi pana la capat.

bogdanel

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iunie 19, 2011, 09:53:05 pm »
Multmesc frumos pentru sfat, m-am gandit deja la asta de aceea am scris partener si de aceea am spus clar ca nu ma intereseaza profitul din serviciile de gazduire ci mai degraba sa fie bune serviciile si sa dorm bine noaptea ca in ultimu an de zile mi-am complicat munca, am lucrat 1/3 in plus din cauza asta. Si daca mi se ofera un cont de reseller sa am eu control mai usor, sa plateasca clientii direct la firma de gazduire si sa mearga bine serviciile si tot is multumit!
Si sa nu uitam de faptul ca intentionez sa lucrez in continuare, vin clienti noi care trebuie si ei gazduiti undeva => profit pentru compania de gazduire web.

florindp

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iulie 01, 2011, 06:04:08 pm »
Salut !

Ma intereseaza un parteneriat cu tine. La fel ca si tine, am inceput sa am hosting la site-uri pe ici pe colo si la un moment dat am inceput sa le strang intr-un cont de reseller. Am migrat pe ici pe colo ceva vreme dar acum pot sa spun ca sunt multumit de calitatea serviciilor pe care le am in ceea ce priveste hostingul. Hostez site-uri de 1 Gb cu continut mult video, Magazine virtuale si evident pe Joomla si merg brici. Poate ma ajuti si tu cu Joomla, eu doar de un an am facut cunostinta cu acest CMS.
Oricand doresti, iti fac un cont demo sa faci ce teste doresti si daca esti multumit mergem mai departe.  Eu chiar caut sa ma dezvolt pe partea de hosting. 15 Gb nu va fi o problema si nici traficul.
Cum procedam ?

Cu stima Florin

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 32
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
« Răspuns #4 : August 17, 2011, 10:32:09 am »
Salut,
Cunosc situatia, in general majoritatea firmelor care ofera servicii de webdesign au resellere cumparate la diverse firme.
Avand in vedere ca tu nu esti multumit de serviciile care le ofera providerul tau actual, sunt mai multe firme la care ai putea apela cu privire la un reseller pentru site-urile clientilor tai.
Daca esti interesat de o colaborare, te rog sa-mi dai un pm si iti voi da cateva sugestii + recomandari.