Autor Subiect: Control legalitate licente soft pers. fizice / cum se face controlul?  (Citit de 7381 ori)

manu_manu

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Buna.

Am vrut initial sa postez un reply aici: http://gazduire.info/index.php/topic,3475.30.html, dar am zis sa nu dezgrop thread-ul.

Intrebarea ar fi: eu am primit niste venituri din strainate (am facut niste programe), si am completat o declaratie 201. Ideea e ca acolo-mi trec adresa de acasa. 80% O sa mai fac programe si sa completez declaratie, ca sa fie totul ok pt impozit and stuff.

Eu am 2 calculatoare, si am licentele prin MSDNAA, deci majoritatea sunt ok. Chiar asa mai am un VMWare/photoshop/plugin-uri pt programare in Visual Studio, etc care momentan sunt crack-uite. Cel mai probabil o sa le cumpar sa fiu ok si cu ele. Dar as vrea sa stiu:
Care este probabilitatea / se fac controale de legalitate ca la PFA/firme pentru licente, la persoane fizice?

Daca se face, sunt curios, cum fac? Pe langa calculatoarele din casa, mai verifica ceva? Se uita ei prin dulapuri? Nu de alta da am o mica cutie magica cu dvd/cd-uri cu tot felu de chestii... nici eu nu stiu care cate sunt ok sau crackuite...

Mersi.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
Re: Control legalitate licente soft pers. fizice / cum se face controlul?
« Răspuns #1 : August 07, 2011, 05:21:51 pm »
Poti sa stai linistit, n-o sa vina nimeni sa iti rascoleasca prin fiecare ungher din casa. Daca o sa ai vreodata ghinionul sa pici cu un control de felul asta, probabil or sa iti verifice calculatoarele si cam atat. N-am auzit vreodata sa se verifice prin casa decat daca sunt motive serioase: piraterie, phishing etc. Si acolo sunt deja cazuri urate si se vine cu mandat d-ala cu bratari :)

LE: Totusi, te sfatuiesc sa ajungi in legalitate cat mai curand posibil sau sa gasesti variante open source.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #2 : August 07, 2011, 05:44:40 pm »
manu_manu, nu inteleg ce folosesti crack-uit de la VMware, devreme ce pentru statii exista VMware Player iar pentru servere ai ESXi, ambele gratuite.

manu_manu

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 07, 2011, 09:00:27 pm »
@Gupi: folosesc VMWare de pe vremea cand nu era editie gratuita. Si s-a nimerit sa am pe calc/instalat versiunea full. Probabil mai mult comoditate sa nu schimb inca.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : August 08, 2011, 05:15:34 pm »
Buna.

Am vrut initial sa postez un reply aici: http://gazduire.info/index.php/topic,3475.30.html, dar am zis sa nu dezgrop thread-ul.

Intrebarea ar fi: eu am primit niste venituri din strainate (am facut niste programe), si am completat o declaratie 201. Ideea e ca acolo-mi trec adresa de acasa. 80% O sa mai fac programe si sa completez declaratie, ca sa fie totul ok pt impozit and stuff.

Eu am 2 calculatoare, si am licentele prin MSDNAA, deci majoritatea sunt ok. Chiar asa mai am un VMWare/photoshop/plugin-uri pt programare in Visual Studio, etc care momentan sunt crack-uite. Cel mai probabil o sa le cumpar sa fiu ok si cu ele. Dar as vrea sa stiu:
Care este probabilitatea / se fac controale de legalitate ca la PFA/firme pentru licente, la persoane fizice?

Daca se face, sunt curios, cum fac? Pe langa calculatoarele din casa, mai verifica ceva? Se uita ei prin dulapuri? Nu de alta da am o mica cutie magica cu dvd/cd-uri cu tot felu de chestii... nici eu nu stiu care cate sunt ok sau crackuite...

Mersi.

Ei daca vin sa sti ca nu vin sa verifice, vin si ridica, pleaca si te contacteaza ei. Ulterior in caz ca ai licente va trebuii sa le arati ce si cum.

Eu am patito, stau cu 2 calculatoare confiscate de 1 an si presimt ca o sa mai stau mult si bine. (multumiri AIMR).

In control nu vin de nebuni ci cu mandat care sa dat in urma la o sesizare.

Daca nu ai dusmani poti sa stai linistit.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #6 : August 08, 2011, 06:05:48 pm »
@Marian - alea e cu bani si nu se merita, posteaza si tu link de gratuite...  ;D

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : August 08, 2011, 06:12:22 pm »
ah, da bre ... imi cer scuze. nu am gasit nimic cu .torrent

manu_manu

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : August 08, 2011, 09:42:17 pm »
Ei daca vin sa sti ca nu vin sa verifice, vin si ridica, pleaca si te contacteaza ei. Ulterior in caz ca ai licente va trebuii sa le arati ce si cum.

Eu am patito, stau cu 2 calculatoare confiscate de 1 an si presimt ca o sa mai stau mult si bine. (multumiri AIMR).

In control nu vin de nebuni ci cu mandat care sa dat in urma la o sesizare.

Daca nu ai dusmani poti sa stai linistit.
Ah... deci... daca acuma-mi sterg programale, e cam tarziu? Dau aia cu recoveryu? :)).

Mno nush, tre sa vad daca am dusmani desi nu stiu...

PS: daca am ebook-uri de documentare ce fac cu ele? :( Dar cu muzica? E ok daca o iau de pe youtube?:D

@Marian:
Pentru ce gramatica? Am scapat de liceu de mult :P

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #9 : August 08, 2011, 10:23:31 pm »
aia cu gramatica nu era pentru tine, era pentru un coechipier neatent  :P