Autor Subiect: Pierdut domeniu .org  (Citit de 2692 ori)

Filu

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 22
  • Nimic durabil nu se poate cladi pe indiferenta !
    • Vezi Profilul
    • http://www.machetecase.ro
Pierdut domeniu .org
« : Octombrie 04, 2011, 08:43:36 am »
Salutare.

AM cautat pe aici dar nu am gasit o probleme similara. Am cumparat un domeniu .org pe 3 ani. Intre timpt firma la care il aveam gazduit si de la care l-am cumparat s-a cam dizolvat si am mutat paginile la alta firma care era si ma avantajoasa financiar. Celelalte domenii le aveam cumparate de la o alta firma si am avut acces sa modific ns-urile dar domaniul asta .org era luat de la firma care mi le si gazduia.

Acum nu am acces sa modific ns-urile, nu dau de fosta firma la care aveam site-ul ca nu raspunde la email. Iar noua firma infiintata tot de ei nu imi raspunde referitor la aceasta problema.

Asi vrea sa il transfer domeniul dar am nevoie de ceva date ca sa pot face asta si nu le am.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc cu anticipatie.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
Re: Pierdut domeniu .org
« Răspuns #1 : Octombrie 04, 2011, 02:49:32 pm »
Pai practic nu prea ai ce face in afara de a astepta sau de a insista la firma de la care l-ai cumparat.

Pentru a transfera acel domeniu iti trebuie codul de transfer (cod EPP, sau Transfer Secret). Fara acest cod nu merge indiferent ce faci.
Nu prea ai nici cui sa te adresezi pentru ca mai mult ca sigur firma respectiva era un reseller sau reseller al unui alt reseller iar daca faci o plangere la registrar sau la resellerul de mai sus nu o sa te bage nimeni in seama.

Incearca cu vorba buna, daca e important pentru tine sau pentru businessul tau acel domeniu incearca si cu bani.
Presupun ca ai avut ceva altercatii cu firma si le-ai zis si cateva mai "de dulce"? Daca-i asa incearca si cu vorba buna ca nu ai ce pierde.

Multa bafta.

Filu

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 22
  • Nimic durabil nu se poate cladi pe indiferenta !
    • Vezi Profilul
    • http://www.machetecase.ro
Re: Pierdut domeniu .org
« Răspuns #2 : Octombrie 06, 2011, 08:53:36 am »
Multumesc. Se pare ca incepe sa se rezolve. Am fost contactat deja. Va tin la curent.