Autor Subiect: Hostway suport 24/7, basme?  (Citit de 3612 ori)

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Hostway suport 24/7, basme?
« : Martie 08, 2012, 08:07:57 am »
Tinand cont ca ma chinui sa dau de ei de cateva ore, dupa ce ca exista un flood de la 89.41.60.234 catre serverele noastre DNS si nu ii inteleg scopul, poate eu stiu... citesc mai repede pe aici pe forum si reactioneaza...

Oricum ca sa stie si eventualii clienti:
- suportul lor prin email este doar autoresponder, daca au ceva de comentat, sa spuna aici cand au primit notificarea MDE-67239-147 si cand au rezolvat-o...
- suportul lor telefonic, te pune sa astepti, nu stiu ce exact, dar oricum, astepti degeaba...

Probabil acel "Disponbil 24/7/365" inseamna altceva decat non-stop... Probabil inseamna ca suportul lor tehnic este disponibil pe 24 iulie anul 365, si am ratat oportunitatea...

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
Re: Hostway suport 24/7, basme?
« Răspuns #1 : Martie 08, 2012, 09:26:00 am »
Nu le-a luat decat 3 ore sa raspunda.... Yay! Probabil cand au ajuns la munca :)

Si cand colo, in loc sa fixeze problema, imi cere sa le spun ce floodeaza serverul lor... Este probabil greu sa dai un tcpdump sau whatever OS e acolo sa vezi...

Ce sisteme de monitorizare DDoS, ce suport tehnic, basme taica, basme... Sunt curios si ce motive o sa invoce pentru flood-ul in cauza...

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #2 : Martie 08, 2012, 11:38:55 am »
Problema cu 89.41.60.234  e una mai veche.
Se pare ca Hostway prefera sa dea raspunsuri idioate in loc sa-si dreaga problema.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #3 : Martie 08, 2012, 02:46:06 pm »
Ii putem ajuta cu loguri daca lor le e greu sa gaseasca, probabil avem toti.
(cel putin eu si webfactor avem).

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #4 : Martie 08, 2012, 03:44:05 pm »
sau o plangere la Politie, in baza Art 49 din Legea 161/2003 ?

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Martie 08, 2012, 07:22:48 pm »
Da, alte clase care sunt aproape de cea care a fost implicata nu au avut nici  o problema. Desigur, nu aveau ei cum sa stie probabil ca au legatura cu noi.

Deasemenea basmele cu reflectorul, sunt pentru adormit copii. A fost un /24 intreg floodat, nu conta ca sunt si ip-uri filtrate complet, nu conta ca multe nici nu au servicii DNS care sa raspunda. Ma indoiesc ca daca cineva chiar a facut asta, a facut-o asa random si prost...

Iar punctul forte este ca ip-ul in cauza 89.41.60.234 nici macar nu raspundea. Daca chiar ar fi vre-un site "discutabil" care sa primeasca astfel de hit-uri, atunci banuiesc ca l-am vedea pe internet prin diverse, iar ei probabil ar trebui sa ia masurile de rigoare, asa cum facem toti.

Toate puse cap la cap nu au nici un sens si nu urmeaza profilul celor care fac astfel de chestii.

Oricum, eu am postat aici mai mult suparat pe suportul ala 24/7/365 cu care se lauda. Mai ales ca alti provideri (chiar mult mai mici si la inceput de drum), se chinuie si chiar ofera acel 24/7/365 cu costurile de rigoare. Este deci reclama mincinoasa.

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 32
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
« Răspuns #6 : Martie 09, 2012, 04:14:51 pm »
Din pacate de multe ori marketing-ul aplicat pe site nu bate cu realitatea. De aceea omul uneori este atras de cuvintele frumoase ce apar pe site sau spuse de un reprezentant la inceput, doar ca dupa ceva vreme sa realizeze ca au fost doar pentru a-l agata, in schimb primind exact invers.