Autor Subiect: Top-ul Firmelor de gazduire din RO  (Citit de 8434 ori)

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 32
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
Top-ul Firmelor de gazduire din RO
« : Martie 12, 2012, 10:20:07 am »
In primul rand va salut.
In al-2-lea rand vreau sa realizez un top al firmelor de gazduire din RO. Pentru a putea realiza unul cat mai apropiat de realitate am nevoie de ajutorul reprezentantilor firmelor care sunt prezenti aici pe forum.

Anul trecut un blog (refresh) prezenta un top al firmelor, insa nu destul de real. As vrea ca anul acesta sa pot face eu unul pe baza celor relatate de reprezentantii firmelor.

Criteriul top-ului ar fi numarul de domenii gazduite. Stiu ca majoritatea reprezentantilor stiu numarul domeniilor gazduite, sau le pot afla si m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati putea furniza aceste date.

Daca considerati ca si alte criterii mai sunt necesare pentru a face acest top, nu ezitati sa le propuneti, iar eu promit sa le iau in calcul tocmai pentru ca acest top sa fie unul care sa ajute pe cei in cautarea unor servicii profesionale.

Si ca sa nu fiu un anonim, am sa ma prezint: Numele meu este Mihalcea Nicolae, sunt Web Hosting Manager in cadrul companiei OpticNet Serv SRL si reprezint brand-ul BrainHost in online. Pe langa asta, mai sunt si blogger cu domeniu propriu. Puteti cauta Kriogen pe google si aflati care este blogul respectiv.
Stiu, o sa ziceti ca din moment ce lucrez pentru un brand de hosting nu voi fi echidistant cand voi realiza topul, dar va contrazic. Tocmai de aceea vreau sa realizez acest top, pentru a demonstra ca poate exista transparenta cand se realizeaza un asemenea top, chiar daca el este realizat de catre un reprezentant al unui brand.
Top-ul va fi realizat de "blogger", nu de companie.

Daca doriti sa ma ajutati in realizarea acestui top, va rog sa-mi raspundeti aici, sau sa-mi trimiteti numarul de domenii gazduite (real va rog) pe kriogen[at]kriogen[dot]name. (Sper ca nu e considerata reclama adaugarea adresei de email)

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Re: Top-ul Firmelor de gazduire din RO
« Răspuns #1 : Martie 12, 2012, 11:13:16 am »
Salutare, am si eu o intrebare de mucalit: de ce vrei ca metrica să fie numarul domeniilor si nu adresele IP alocate (rezervate) sau cifra de afaceri, de exemplu  ?
« Ultima Modificare: Martie 12, 2012, 11:18:07 am de Gupi »

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
« Răspuns #2 : Martie 12, 2012, 11:40:13 am »
Salutare, am si eu o intrebare de mucalit: de ce vrei ca metrica să fie numarul domeniilor si nu adresele IP alocate (rezervate) sau cifra de afaceri, de exemplu  ?

Pentru ca majoritatea gogilor care vor fi influentati de acest top in alegerea firmei la care apeleaza pentru astfel de servicii nu vor stii sa faca diferenta pe baza cifrelor de afaceri sau a ip-urilor. Daca ar fi sa o luam pe baza ip-urilor iti spun ca am undeva la 3-4 /19 alocate pe domenii diverse, si asta doar unui client, dar eu nu il consider serviciu de hosting.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #3 : Martie 12, 2012, 02:16:25 pm »
Pe acelasi ton poti sa ai 10 reselleri cu cate X sute/mii domenii parcate/gazduite/addon si esti cel mai cel de pe tarla. Relevanta vine din cifra de afaceri(eventual defalcata pe tip de servicii, dar nu o sa furnizeze nimeni asa ceva :) ). Domenii si IP-uri sunt asa... ca sa fie. Am si eu servere de shared cu niste clase de IP alocate pe ele, dar asta nu insemana ca toate folosite. O clasa de IP e ieftina, iar un client obsedat de domenii se mai gaseste pe ici-colo. Eventual hai sa facem top cu cate servere are fiecare...

Off-topic: Topurile astea ar trebui sa le faca cineva care nu e implicat direct in bransa.

Daca tu vrei un top ca sa atragi gogii care nu stiu diferenta intre domeniu si hosting si suna la suport din 2 in 2 ziele ca sa le genereze cineva adrese de mail, atunci be my guest. Eu nu vreau sa atrag astfel de clienti, si nu cred ca sunt singurul.

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
« Răspuns #4 : Martie 12, 2012, 02:42:20 pm »
Pe acelasi ton poti sa ai 10 reselleri cu cate X sute/mii domenii parcate/gazduite/addon si esti cel mai cel de pe tarla. Relevanta vine din cifra de afaceri(eventual defalcata pe tip de servicii, dar nu o sa furnizeze nimeni asa ceva :) ). Domenii si IP-uri sunt asa... ca sa fie. Am si eu servere de shared cu niste clase de IP alocate pe ele, dar asta nu insemana ca toate folosite. O clasa de IP e ieftina, iar un client obsedat de domenii se mai gaseste pe ici-colo. Eventual hai sa facem top cu cate servere are fiecare...

Off-topic: Topurile astea ar trebui sa le faca cineva care nu e implicat direct in bransa.

Daca tu vrei un top ca sa atragi gogii care nu stiu diferenta intre domeniu si hosting si suna la suport din 2 in 2 ziele ca sa le genereze cineva adrese de mail, atunci be my guest. Eu nu vreau sa atrag astfel de clienti, si nu cred ca sunt singurul.

Cum spuneam, nu vreau sa realizez acest top pentru ca lucrez in bransa, ci ca blogger. Nu ma intereseaza sa atrag clienti ci sa aibe utilizatorii un punct de reper al firmelor care ofera astfel de servicii.
Evident ca nimeni nu va divulga cifra de afaceri, iar faza cu ip-urile alocate nu este viabila.
Singurul reper ok ar fi numarul de domenii gazduite, lucru care am si zis.

Daca nu sunteti de acord cu divulgarea acestui numar, nici o problema.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #5 : Martie 12, 2012, 02:56:30 pm »
Kriogen, vrei nu vrei, cifra de afaceri e publica.
Cat despre numarul de domenii, hai sa-ti dau un exemplu ipotetic:

O firma are doi clienti, fiecare cu cate un domeniu, dar care au aplicatii online ce ocupa doua, respectiv trei rack-uri.
Cifra de afaceri pentru aceasta firma este de 150.000 €

Alta firma are 1000 de domenii si pachete de gazduire mici, care in total duc la o cifra de afaceri de 120.000 €

Care firma va fi mai sus in top ?

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #6 : Martie 12, 2012, 04:35:44 pm »
probabil avand in vedere cui se adreseaza acest top, cea de-a doua Gupi.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #7 : Martie 12, 2012, 05:05:36 pm »
Mai exista TopiTop?
Sau Jelibon?

Ce vremuri mai.....

Kriogen

• Oaspete
  • **
  • Furnizor de Servicii
    • Vezi Profilul
    • BrainHost
« Răspuns #8 : Martie 12, 2012, 05:14:58 pm »
Mai exista TopiTop?
Sau Jelibon?

Ce vremuri mai.....

Am inteles, puteti inchide/sterge topic-ul. Fiecare reprezentant de aici considera ca firma lui este cea mai tare.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #9 : Martie 12, 2012, 05:25:55 pm »
Ideea era ca topul tau nu are cum sa fie corect daca vrei sa folosesti criteriul numarului de domenii. Ca ai primit raspunsuri colorate e alta poveste.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
« Răspuns #10 : Martie 12, 2012, 06:45:12 pm »
Fiecare reprezentant de aici considera ca firma lui este cea mai tare.
De unde ai dedus tu asta? Chiar daca nu am un spirit de observatie foarte fin, nu imi aduc aminte sa fi fost astfel de conquests pe aici.  ??? Ma rog, nu in ultimii aproape 5 ani...
 Astfel de topuri au fost facute in diverse locuri insa relevanta nu sta in datele dintr-un top/poll cat in feedback-ul din 'piata' sau felul in care diferitele tipuri de clienti percep un serviciu ca fiind mai mult sau mai putin bun decat nivelul 0. Daca lui Gigel, serviciul X al oricarui furnizor de aici, ii  place si il multumeste iar lui Costel, acelasi serviciu X de la acelasi furnizor, nu ii convine pentru ca este tras de urechi cand sare calul, ce inseamna? Ca furnizorul are rating pozitiv, sau negativ ? De aici as putea lungi discutia ceva mai mult insa nu cred ca are rost, nu ?
--
PS:  Tu cum iti alegi un partener? In functie de o oarecare pozitie intr-un oarecare top sau in functie de felul in care poti lega, mentine si dezvolta o relatie business cu el ? 
Raspunde-ti si vezi daca are relevanta cu TOP X Most bla bla.  :-X

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #11 : Martie 12, 2012, 07:39:12 pm »
eu as zice sa stai linistit, mai ales daca nu stii ce va iesi din acel top. iti dau un exemplu (negativ zic eu): exista o pagina web care o buna perioada de timp se afisa in primele 10 rezultate in google.ro la cautarea dupa cuvantul cheie "hosting".

pagina este refresh.ro/2009/10/companii-de-hosting-din-romania/

iata pe locul 2 pe Vodafone, pe 4 RDS-ul, pe 8 theplanet, etc. nu ti se pare o aberatie?
cineva care cauta "hosting" sa aiba un asemenea top in fata?

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #12 : Martie 13, 2012, 03:53:32 pm »
Se pare ca nu mi-am iesit din mana :)

@Kriogen.
Nu stiu de unde ai dedus tu enormitatea aia cu "fiecare reprezentant......"
In fine.....
Nu poti sa faci un clasament sau sa clasifici cand faci parte dintre cei clasificati.
Nu exista un criteriu obiectiv si clar.
Nu foloseste la nimic, nefiind un epeen contest.
Mai exista cateva topuri facute de bloggeri sau forumisti infocati. Vezi mai sus ala de pe refresh, mai gasesti o minune de pe softpedia.