Autor Subiect: Vesti bune de la rotld.ro ?  (Citit de 4192 ori)

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
Vesti bune de la rotld.ro ?
« : August 14, 2012, 03:15:41 pm »
tocmai am primit acest mail de la ei:

Citat
Va informam ca avem in vedere introducerea unui nou sistem de administrare a domeniilor .RO incepand cu data de 03.11.2012.
Acest sistem permite inregistrarea domeniilor in timp real, folosind protocolul EPP, precum si acces de tip RESTFUL.
In vederea pregatirii tranzitiei la noul sistem, punem la dispozitie serviciul de test incepand de astazi 14.08.2012.
Documentatia si modul de acces la acest serviciu se gasesc la adresele:
epp2-test.rotld.ro
rest2-test.rotld.ro
registrar2-test.rotld.ro

Persoanele care folosesc protocolul EPP, vor trebui sa-si pregateasca aplicatia software in conformitate cu noul format al cerintelor EPP pana pe data de 03.11.2012, iar vechiul format nu va mai fi functional dupa aceasta data.

Noul sistem de inregistrare al unui domeniu .RO are asociat doar date de contact apartinand detinatorului.
De asemenea, noul sistem prevede in plus comenzi de rezervare si activare a unui domeniu, precum si comenzi de transfer domeniu de la un registrar la altul (TRANSFER) si transfer drept de folosinta de la un detinator la altul (TRADE).

vestea proasta este ca software-ul folosit trebuie modificat pana pe data de 03.11.2012 ceea ce mi se pare un termen extrem de scurt...

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Re: Vesti bune de la rotld.ro ?
« Răspuns #1 : August 17, 2012, 05:26:05 pm »
Vestea si mai proasta este ca trebuiau sa alinieze totul la standardele internationale.
Daca tot la ROTLD se fac modificarile de nameservere, nu s-a rezolvat nimic...

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #2 : August 17, 2012, 06:16:36 pm »
pai cred ca tocmai invers este, cred ca folosind API-ul pus la dispozitie poti sa le modifici si remote prin intermediul unui script PHP/ASP. Iar sistemul EPP nu poate fi decat binevenit...

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 18, 2012, 12:47:39 am »
Nu m-am uitat in documentatie in detaliu, dar parca n-am vazut sectiunea de setare a nameserverelor prin API. Dar daca ziceti voi ca este, va cred pe cuvant:)

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #4 : Octombrie 31, 2012, 02:52:09 pm »
s-a apucat careva de implementarea noului sistem? vad ca rotld a prelungit cu cateva saptamani data limita pana la care se mai pot inregistra domenii cu vechea metoda.

ichigo

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Noiembrie 08, 2012, 03:29:19 pm »
Salut,

Da, am inceput implementarea in sistem a protocolului introdus de Rotld. Pana cand au prelungit data pana la care se mai pot face inregistrari folosind vechea metoda ?

Eu am modificat modulul default oferit de WHMCS pentru registrar, este completa doar partea de inregistrare, restul.

ichigo

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Noiembrie 08, 2012, 03:54:40 pm »
Imi cer scuze pentru dublu post, n-am vazut ca nu am completat si restul din ultima propozitie din postul de mai sus.

Restul nu este facut, daca doreste cineva sa colaboram, sa posteze aici daca nu e impotriva vreunei reguli de pe acest forum.

Multumesc.

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2012, 01:39:03 pm »
de tot rasul, de toata rusinea. ma pistoneaza firma care lucreaza la noul modul WHMCS - sistemul rotld de test este down de ieri. evident fiind vorba de rotld nu ai cu cine discuta in weekend.

iar acum firma care lucreaza la modul trebuie ori sa ma taxeze pentru timpul in care nu poate lucra/testa, fie sa isi puna programatorii sa lucreze la alt proiect si sa ma amane pe mine.

iar rotld nu anunta nimic, evident. probabil ca nu stie nimeni de acolo ca nu functioneaza. doar e weekend. sunt curios dupa ce o sa fie online acest sistem cum o sa mearga treaba...

ichigo

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Noiembrie 12, 2012, 06:28:23 pm »
Daca incerci pe anumite adrese, cum ar fi roapi.rotld.ro, sa stii ca nici acum nu merg (la mine), insa am observat ca serverul de test functioneaza, de fapt, cateva din cele furnizate de ei functioneaza restul probabil ca le-au dezactivat.

epp2-test.rotld.ro
rest2-test.rotld.ro
registrar2-test.rotld.ro

Astea 3 functioneaza sigur si functionau si in week-end, probabil ca programatorii foloseau apitest.rotld.ro ca server de test, care nici acum nu merge.

Cam aiurea din partea lor...