Autor Subiect: Domeniu .ro inregistart cu alt cnp  (Citit de 6334 ori)

enryku

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Domeniu .ro inregistart cu alt cnp
« : Noiembrie 14, 2012, 04:36:13 pm »
Am inregistrat prin 2007 un domeniu .ro. Acum vreo luna am vrut sa-i transfer dreptul de folosinta al domeniului unui amic, am descarcat cererea de la rotld, completat-o si trimis-o. Surpriza insa, la rotld figuram cu alt cnp, altul decat al meu. Adresa, numele domeniului ale mele, doar cnp schimbat. Am facut niste cercetari si am descoperit ca am inregistrat domeniul prin Nettissimo.ro, am scris un email adminului si am fost informat ca domeniul meu a fost inregistrat prin unul din partenerii lor, insa mi-a fost refuzat orice informatie despre acel partener. Am cautat vechea adresa de email prin care fusese inregistrata insa aceea fusese stearsa din gmail, nemaiputand fi accesata sau redeschisa. Cei de la Rotld mi-au spus ca nu se poate face nimic pana nu le trimit cnp-ul respectiv. Ce este de facut  ca am ramas fara solutii.

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Re: Domeniu .ro inregistart cu alt cnp
« Răspuns #1 : Noiembrie 14, 2012, 05:06:39 pm »
Daca ai factura fiscala, ai putea dovedi cu ea ca este o greseala. De asemenea chitanta de la banca sau prin ce ai facut plata. In cel mai rau caz, te duci la ROTLD cu actele domiciliului trecut la contact, si o declaratie sau ceva al celui care detine locuinta ca nu exista alta persoana cu acel CNP, sau vre-o dovada de la politie ca CNP-ul apartine altcuiva, de la Nettissimo ceva oficial ca a fost greseala lor etc. In general orice foi oficiale te ajuta in acest caz.

ROTLD in cazurile astea trebuie sa fie precauti pentru ca daca ulterior vine persoana cu CNP-ul si este domeniul lui o incurca rau...

enryku

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Domeniu .ro inregistart cu alt cnp
« Răspuns #2 : Noiembrie 14, 2012, 07:18:21 pm »
Asta e problema ca nu mai am nici un fel de chitanta, iar nettissimo nu vrea sa imi dezvaluie partenerul iar rotld nu fac nimic pana nu arat cnp-ul original !Sunt tare curios daca as face ceva ilegal pe acel site, m-ar acuza politia pe mine sau pe detinatorul cnp-ului :))