Autor Subiect: Din nou  (Citit de 7230 ori)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
Din nou
« : Noiembrie 29, 2012, 10:58:39 pm »
Iar a luat ROTLD una mica.
Decat ca de data asta una nu asa mica.
Si iar e liniste pe palier. Ca doar ne convine la toti, nu?
Astia vechi stam flexati ca doar suntem in loja si ne doare la patina... Trai nenica

Iar stam si ne uitam?

Numa intreb, ca ultima data cand au miscat ceva a fost cand am facut noi pla mare.
In rest, numai de bine, batista de pe tambal e brodata frumos si toate trec.

Multe succese la toata lumea
« Ultima Modificare: Noiembrie 29, 2012, 11:00:14 pm de WBF »

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 91
    • Vezi Profilul
Re: Din nou
« Răspuns #1 : Noiembrie 29, 2012, 11:54:57 pm »
Noroc ca algerienii nu stiau de 1 dec si ca nu au zapacit tot .RO, propagarea ulterioara = haos

Alex Vicol

• Membru
  • Mesaje postate: 148
    • Vezi Profilul
    • Spatiul Ro
« Răspuns #2 : Noiembrie 30, 2012, 12:37:37 am »
Interfata noua de manage e la adresa: https://domadmin2.rotld.ro/manage/index.html?lang=ro
Au updatat si meniul rotld.ro

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #3 : Decembrie 01, 2012, 01:19:48 pm »
Deci da  ;D

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #4 : Decembrie 03, 2012, 01:32:33 pm »
dar de interfata de parteneri stie cineva ceva? unde s-a mutat? ca eu primesc un inteligent "Forbidden". Cu anuntarea versiunii de apache care este cu vreo 7-8 versiuni in urma. tipic...

@wbf Horia, te asteptam in Bucuresti sa pichetam sediul ICI. Aduc eu vinul fiert. :)
« Ultima Modificare: Decembrie 03, 2012, 01:34:26 pm de Ed »

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #5 : Decembrie 03, 2012, 02:22:04 pm »
Ce pichetat.... n-am mai stat de mult degeaba in fata unei cladiri? :)

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #6 : Decembrie 03, 2012, 09:15:04 pm »
nu va mai agitati, nu s-a intamplat nimic. rotld confirma asta: http://rotld.ro/portal/news/ro/38/index.html ;D
doar niste domenii redirectate, nimic grav.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #7 : Decembrie 04, 2012, 07:48:39 pm »
Ed.

Nu vreau sa fiu rau. Nu-mi place mistoul dragut cu pichetatul si vinul fiert.
Dar fiind mai nou pe aici, zic ca ar fi bine sa nu ma intreb una alta.

Si da, unu care are root, se limiteaza la redirectat doua trei domenii. For sure.

Ia putin food for thought:

Oare a fost sigur algerian?
Oare ce eveniment coincide cu isprava algerianului?

:D

Cum sa nu cred un comunicat de la ROTLD? Dupe ce au fost cu izmenele in vine.....

PS: din 2010 n-ai avut nici un hack de sa te miri? Numa "ciocanele" puse de copii ?

In rest numai de bine......

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #8 : Decembrie 04, 2012, 08:29:00 pm »
da, sincer nici eu nu prea o halesc pe asta cu algerianul. Saracul ! e cusuta cu mai multe tipuri de ate, inclusiv albe.

eu personal cred ca tu ai fost. doar ca nu am dovezi...   ;D

LE: bine, nu chiar tu. Dar un romanas de-al nostru in orice caz.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #9 : Decembrie 05, 2012, 12:35:35 am »
Ed
Faptul ca din 2010, an important pentru tine, eu am lasat vocea mai moale pe aici nu ne face amici pusi pe glumite. :D
Ca sfat, este un thread din 2006. Poate il citesti.
Are legatura cu ROTLD.
E fix deasupra astuia.

Bagat usor in marsarier la prima groapa nu pare vitejie.

In rest din nou, numai de bine.

Pun un pariu mic ca, cam in scurt timp, auzim primele miorlaieli de domenii care se manifesta ciudat?
« Ultima Modificare: Decembrie 05, 2012, 12:39:07 am de WBF »

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #10 : Decembrie 05, 2012, 12:18:27 pm »
nu te consider amic. asta nu ma impiedica sa fac "glumi". daca tu esti prea "gloomy" pentru asta, e doar treaba ta.

nu postez aici sa iti fac tie pe plac. daca nu iti place ce zic, nu mai citi. sau daca ai acces administrativ sterge ce am scris.

in rest: daca vorbesti in cimilituri si ai pretentia ca cititorii sa stea sa-ti descifreze parabolele si alegoriile, atunci probabil ca ai o audienta tare mica.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #11 : Decembrie 05, 2012, 01:32:14 pm »
 ;D

Cimilituri si audienta. Gizas. Te crezi pe vreun blog si ai impresia ca cineva, aici, trebuie sa explice ceva vreunei audiente?

Na hai sa te luminez:

27.11.2012
Citat
Poliţia a luat toate serverele aparţinând firmei LSG din datacenterul din România(VOX). Toate. Au luat de asemenea şi serverele de backup, din alt datacenter, iar administratorul firmei de hosting a primit cadou 29 de zile de arest.
.
Vizati: RST si ceva carduitori.

27/28.11.2012
Citat
Comunicat

În noaptea de 27/28 noiembrie 2012 a avut loc un atac asupra server-ului de Administrare Domenii ro. Au fost modificate nameserver-ele la câteva domenii larg utilizate cum sunt google.ro, yahoo.ro, redirectându-le către o altă pagină de web. În interval de câteva ore a fost restabilită funcționarea domeniilor afectate.

În vederea analizării cauzelor incidentului a fost stabilită o comisie la nivelul institutului și au fost luate o serie de măsuri imediate, menite să diminueze posibilitatea unor incidente nedorite de acest gen.

În perioada imediat următoare rezultatele Comisiei de analiză vor fi făcute publice. Serverele DNS nu au fost afectate iar pe serverele RoTLD nu sunt stocate date despre tranzacțiile financiare.

Bitdefender:

Citat
Bitdefender

"Atacul, revendicat de gruparea Algerian Hacker, a reusit sa afecteze serverele de DNS locale ale furnizorilor de internet, inclusiv serviciul de DNS gratuit al Google. Se pare ca IP-ul folosit in atac a fost modificat in sistemul furnizorului de domenii de internet RoTLD DNS si astfel propagat catre toate serverele DNS ale furnizorilor de servicii de internet.

Foarte important este ca IP-ul a fost propagat si in serviciul DNS al Google (8.8.8.8 si 8.8.4.4). O parte dintre furnizorii de servicii de internet si-au reimprospatat rezolutiile locale pentru google.ro, in timp ce altii inca mai folosesc rezultatele furnizate in timpul atacului.

Se pare ca un grup organizat tinteste, de asemenea, sistemele nationale TLD, din moment ce atacul din Romania este al patrulea incident dupa Irlanda, Pakistan si Israel. Toate incidentele au avut loc in doar o luna de zile.

Gruparea Algerian Hacker Group reuneste 200 de echipe mai mici de hackeri si presupunem ca incidentul de astazi a fost provocat de una dintre ele. Tarile vizate pana acum sunt Pakistan, Irlanda si Romania, iar atacurile au tintit aceleasi domenii in toate aceste tari.

Intrebarea care se pune este de ce si-au pierdut timpul doar cu atat, cand ar putea face mult mai multe, ca de exemplu sa transmita malware. Aceste website-uri sunt foarte po*ulare si e foarte usor de remarcat daca ceva este in neregula cu ele. E posibil sa fie si altele alterate pentru a provoca daune, iar ceea ce s-a vazut pana acum sa reprezinte doar o momeala" spunea Catalin Cosoi, Chief Security Strategist, Bitdefender.

Acum, dac vrei sa faci o legatura intre cele doua evenimente..ok
Daca nu, iar e ok.

Nu-s fan teoria conspiratiei dar ROTLD a fost supusa constant la atacuri din partea unor putoi care baga un deface, incearca un rootkit sau alte tampenii de acest gen.
Tura asta a fost insa pana in prasele.

Deci da, algerieni, dns poisoning just for that si alte glumite

Tura asta am fost explicit ED?

Ed

• Membru
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #12 : Decembrie 05, 2012, 02:39:06 pm »
nu e nevoie de explicatii de genul asta. sunt publice,deja fumate. s-a tot discutat despre ele peste tot, pe bloguri (zoso, legi-internet,  etc, etc), pe siteurile de profil: bitdefender, kaspersky.ro, etc, etc., precum si pe canale mai putin publice.

stiu ca au fost foarte multe servere de la voxility, nici asta nu e un secret daca activezi in hosting. nu traiesc in pestera si nici nu activez in domeniul agricol...

ce nu inteleg este altceva (cimilitura): anul 2010 a fost un an important pentru mine? de unde si pana unde? threadul cu rotld.ro din 2006 ce legatura are cu anul 2010? "Bagat usor in marsarier la prima groapa nu pare vitejie." asta ce mai e?

audienta sunt eu pentru ca mie mi te adresai... eu trebuie sa ghicesc ce e cu 2010 si cu 2006... asta fiindca nu ai explicat, ci ai aruncat asa...

so, cu tot respectul: ori nu este coerent ori ai un mod tare alambicat de a te exprima.
cand explici ceva: incearca sa explici si nu sa incurci si mai mult. ca altfel se numeste incurcat si nu explicat.

si acum imi cer scuze ca ti-am poluat threadul.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #13 : Decembrie 05, 2012, 03:18:59 pm »
Nu-ti mai scriu una explicativa si la aia.
Ca nu e treaba mea, doar esti bine informat, nu traiesti in pestera si nici nu activezi in domeniul agricol.

Si daca vii sa faci mistouri finute cu pichetat institutii si sa poluezi (dupa cum spuneai), nu, nu tie ma adresam.
O lasam alambicata, ok?  :D

In rest numai de bine :)