Autor Subiect: Data facturare WHMCS  (Citit de 3028 ori)

AlexCl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
Data facturare WHMCS
« : Ianuarie 04, 2013, 12:09:44 pm »
La multi ani tuturor! Sa aveti un an nou plin de succes si impliniri!

Vreau sa incep sa folosesc WHMCS ca sistem de gestiune al clientilor, insa m-am lovit de o problema si sper sa fie cineva care sa stie solutia.

Problema este ca WHMCS genereaza o noua factura o data la fiecare 30 de zile, deci in lunile cu 31 de zile un client poate primi 2 facturi, ceea ce nu mi se pare ok. Ideea este ca vreau urmatorul scenariu:

Clientul a comandat pe 1 ianuarie, primeste prima factura, dupa care urmatoarea factura este generata pe 1 februarie si clientul are 7 zile sa o achite de la acea data. Aveti idee, se poate face? Cei de le WHMCS mi-au spus ca nu se poate, dar supportul lor din cate am vazut e paroape 0 ( de obicei ti se spune sa citesti manualul...).

Va multumesc.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
Re: Data facturare WHMCS
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2013, 12:13:37 pm »
Eu n-am inteles exact cum vrei tu sa se factureze, dar WHMCS factureaza in baza la data la care a fost creat serviciul clientului.

AlexCl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 04, 2013, 12:23:37 pm »
In primul rand iti multumes pentru raspuns.

Ca si exemplu, am avut un client care s-a inscris in data de 1 Octombrie 2012 si a doua factura i-a fost generata pe 31 Octombrie 2012. Chiar daca e vorba de o zi si oricum intr-un an tot 12 facturi vor fi facute, clientului oricum i s-a parut ciudat si evident ne-a sunat ca a intrebe de ce i-a fost facturat serviciul de 2 ori in aceeasi luna. Asta pe varianta in care la Automation settings -> Invoice Generation e pus cu o zi inainte, pentru ca daca punem 0 nu mai face facturile automat.

Practic vrem sa tina cont de numarul de zile al fiecarei luni si sa factureze o data pe luna (la 30/31/28 de zile, in functie de numarul de zile pe care le are luna respectiva)

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #3 : Ianuarie 04, 2013, 03:15:26 pm »
Facturile le genereaza standard cu 1 zi inainte asa cum ai mentionat, dar daca te uiti pe perioada de facturare afisata in factura o sa vezi ca nu e nici o problema.

Dacturarea se face in functie de data de referinta(adica daca la care s-a activat serviciul). Facturarea se face dupa calendar, nu dupa numarul de zile din luna.

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Ianuarie 04, 2013, 07:59:55 pm »
Din cate stiu eu este o setare prin Automation Settings>>Billing Settings>>Invoice Generation

Si asta stiu ca o poti considera perioada de scadenta pentru factura.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #5 : Ianuarie 04, 2013, 10:06:09 pm »
Ionut,

E vorba de altceva. E vorba de cum apare perioada scadenta a contului. Pe el in deranjeaza ca azi(de exemplu), pe 4 ianuarie a fost activat un cont pentru 1 luna, si perioada de facturare 4 ianuarie - 3 februarie.