Autor Subiect: Propunere la sinceritate  (Citit de 11235 ori)

tinuzzo

• Vizitator
Propunere la sinceritate
« : Februarie 24, 2004, 01:43:54 am »
As vrea sa vad care provider de hosting din Romania va recunoaste aici, fie si sub anonimatul unui username doar, ca este de fapt reseller. Curaj!

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
Propunere la sinceritate
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2004, 06:05:05 am »
haha, that's a good one.

eu recunosc. sunt reseller. de domenii .ro. si re-vind pt rnc.
shame on me.

acu serios vorbind, cei care nu sunt reselleri de hosting se numara pe degetele de la o mana.

chiar as vrea sa stiu care nu este ?

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
Propunere la sinceritate
« Răspuns #2 : Februarie 24, 2004, 12:16:31 pm »
Hmm .. Imi scapa mie ceva?

Pentru un client, important este sa-i asiguri un serviciu de calitate si suport tehnic atunci cand are nevoie, nu daca esti reseller sau daca ai o ferma de servere. Iar pentru o firma care se ocupa de hosting, din punct de vedere economic este mai bine sa inceapa ca reseller si sa se dezvolte odata cu numarul clientilor. Este ridicol sa ai un super-server pentru 2-3 site-uri web de cativa mega..

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Propunere la sinceritate
« Răspuns #3 : Februarie 24, 2004, 03:01:19 pm »
Probabil ca sunt mai multi hosteri care nu sunt reselleri dar sunt si eu de acord cu dt. Marea majoritate au inceput ca reselleri, iar cei ce au inceput direct cu servere dedicate ori au avut multi bani de investit ori au inchis buticul :) Ca in orice afacere si in hosting sunt lipsuri ale hosterilor mai mari care sunt umplute de cei mai mici... care cu timpul cresc sau mor ... ==> cu cat mai multi reselleri cu atat mai bine.

geia

• Vizitator
Propunere la sinceritate
« Răspuns #4 : Februarie 25, 2004, 10:50:26 pm »
Ce exact inseamna pentru voi reseller ? ca n-am inteles ...
si unu care are un server dedicat in Romania sau in strainatate  ... cu 150 de $ pe luna .. nu e tot un reseller ?
Sau unu care are un server cu colocation in rds sa zicem .. tot nu e reseller ?  
Parerea mea e ca in afara de niste firme mari ... ( connex... pcnet... fx etc etc ) restul sunt resellers ...

impex.ro

• Vizitator
Propunere la sinceritate
« Răspuns #5 : Februarie 25, 2004, 10:53:30 pm »
Avem 1 server dedicat, 2 colocari, 2 VPS, toate in datacenter, nu vad de ce trebuie neaparat sa fii reseller.
Pe de alta parte ce intelegi prin reseller??? Ca ajungi la o firma mare sa revinzi serviciile lor?
Personal stiu ca un reseller vinde la o firma (tot de hosting) care are servere in diferite datacentere. Deci teoretic noi am putea gasi reselleri care sa revida serviciile noastre, softurile de azi suporta.
Ceva imi scapa ...  :?:  :?:  :?:

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Propunere la sinceritate
« Răspuns #6 : Februarie 25, 2004, 11:18:14 pm »
Prin reseller omul intelege o firma mai mica care vinde conturile de hosting luate cu discount de la o firma mai mare (eventual tot din romania) sau care are o portiune de server (x conturi cu yM si zG alocati) luata tot de la un hoster mai mare.
Deci statutul de reseller cum il vad eu din intrebare este unul de firma mai mica, la mana a 2-a. Personal nu sunt de acord cu punctul asta de vedere si cum am spus si mai sus nu numarul clientilor indica calitatea serviciilor pe care le oferi. Indica altceva dar nu calitatea.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
Propunere la sinceritate
« Răspuns #7 : Martie 27, 2004, 04:53:41 pm »
Citat din: "geia"
Ce exact inseamna pentru voi reseller ? ca n-am inteles ...
si unu care are un server dedicat in Romania sau in strainatate  ... cu 150 de $ pe luna .. nu e tot un reseller ?
Sau unu care are un server cu colocation in rds sa zicem .. tot nu e reseller ?  
Parerea mea e ca in afara de niste firme mari ... ( connex... pcnet... fx etc etc ) restul sunt resellers ...

cmon, atunci suntem toti reselleri.

eu am serverele mele, in dc-ul meu, dar iau teava de la rds si euroweb. asta inseaman ca sunt reseller pt ca nu iau teava din afara? si daca as lua-o, de unde as lua-o? nu as deveni tot reseller?
damn, sunt reseller chiar si numai pt faptul ca flosesc curent electric de la eletrica SA. Sau poate daca as sta pe generator toata ziua, si as avea propria sonda care sa scoata motorina, atunci poate.

reseller=ala care ia un cont shared de reseller. a avea servere dedicate undeva nu inseamna ca esti reseller.

evi|one

• Vizitator
Propunere la sinceritate
« Răspuns #8 : Aprilie 20, 2004, 11:00:26 am »
Ca sa nu fii reseller ar trebui ca din dc-ul tau sa iasa multe sarme, care sa fie conectate direct la toate celelelte calculatoare din Internet. Good luck ;)

maria

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Răspuns: Propunere la sinceritate
« Răspuns #9 : Aprilie 21, 2011, 01:08:13 am »
parerea mea pe aici sunt toti niste reslleri oameni la mina doua nu cred ca ai sa gasesti pe aici oameni seriosi

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Aprilie 23, 2011, 01:51:05 am »
parerea mea pe aici sunt toti niste reslleri oameni la mina doua nu cred ca ai sa gasesti pe aici oameni seriosi

record, ai dar reply dupa 7 ani de la ultimu mesaj.

GG

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #11 : Aprilie 24, 2011, 12:11:09 am »
este mai incet omul, cred ca s-a observat asta :)