Autor Subiect: MODERATORI  (Citit de 7380 ori)

icon7

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
MODERATORI
« : Martie 20, 2013, 07:03:07 pm »
cum se sterge contul? (in cazul stergerii contului, aveti obligatia legala sa stergeti si toate datele aferente, ip, mail, nume user, postarile pot ramane, numele celui care a postat fiind inlocuit cu un cuvant de genul :invitat, cont retras, cont anulat de user, etc. )

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Re: MODERATORI
« Răspuns #1 : Martie 20, 2013, 07:16:23 pm »
Cred că ar fi interesant să facem un exercițiu pe tema asta.
Nici nu știu dacă se pot șterge conturi ... știu că la un moment dat nu se puteau sau în orice caz, posturile rămâneau pe forum.
Să zicem că nu se pot șterge conturi, nu se pot modifica mesajele, nu se sterge nume/IP ... iar datele de pe forum sunt complet defăimătoare.
Ce acțiuni credeți că se pot lua pentru a rectifica acest lucru, in afară de obținerea cooperării moderatorilor.
Și dacă prin absurd să zicem că s-ar obține un ordin judecătoresc datele oricum ar rămâne cache-uite de Google sau de web.archive.org

Un ordin judecătoresc trebuie să aibă țintă clară iar in cazul acestui forum singura țintă ar putea fi hosterul ce îl găzduiește.
Să zicem că cineva se chinuie și obține un astfel de ordin judecătoresc ... hosterul e obligat să suspende contul.
Între timp forumul își schimbă nameserverele și e găzduit altundeva. Care ar fi următorul pas? Un alt ordin judecătresc?

Oricum, ar fi interesant un astfel de caz.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #2 : Martie 20, 2013, 08:45:44 pm »
@icon7, in baza carei legi ar trebui sa faca moderatorii cele spuse de tine ?

icon7

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 21, 2013, 06:03:43 am »
solicit stergerea contului. daca nu-l stergeti, veti fi afla de la organele in drept care este legea. necunoasterea acesteia nu exonereaza anminii si proprietarul site-ului de necunoasterea acesteia

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #4 : Martie 21, 2013, 11:05:30 am »
Haha ... până acum ai doar 6 mesaje în care nu faci decât să te plângi.
Poate dacă ai înceta cu văicărelile nu ți-ai face de râs nick-ul "icon7" :)
Dacă continui pe aceași cale riști ca judecătorul să te condamne pentru defăimarea propriei imagini sau mai bine spus imaginea nick-ului "icon7" :))