Autor Subiect: WHMCS + contabilitate eur/ron  (Citit de 2669 ori)

SeerKan

• Membru
  • Mesaje postate: 325
    • Vezi Profilul
    • HostHash
WHMCS + contabilitate eur/ron
« : Mai 09, 2013, 08:12:48 pm »
Salutari,

Cum cei mai multi de aici folositi whmcs m-am gandit sa va intreb cum procedati voi cand vine vorba de clienti straini/romani si ron/eur.
Tinand cont ca targetul principal sunt strainii am setat EUR ca moneda principala dar nu gasesc nici o metoda sa seteze ron automat daca cineva se inregistreaza cu adresa de Romania, aveti o solutie pentru asta ? Schimbata moneda si refacutul de facturi manual nu e o solutie din pacate :)

Mersi.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
Re: WHMCS + contabilitate eur/ron
« Răspuns #1 : Mai 10, 2013, 12:36:59 pm »
Noi am folosit o perioada asa ceva insa hook-ul respectiv nu prea se intelegea cu alte functii asa ca am renuntat. De verificat payment confirmations (apply payment to invoice [clientul platea dar nu aparea in whmcs si implicit automatizarea pica]), daily cron si mai era inca ceva dar din pacate nu imi mai aduc aminte acum.

ELHOST.RO

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iunie 12, 2013, 04:22:12 pm »
in cazul in care mai ai nevoie, incearca custom invoice de la despregazduire, isi face treaba foarte bine :)

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iunie 13, 2013, 11:52:59 am »
Salutari,

Cum cei mai multi de aici folositi whmcs m-am gandit sa va intreb cum procedati voi cand vine vorba de clienti straini/romani si ron/eur.
Tinand cont ca targetul principal sunt strainii am setat EUR ca moneda principala dar nu gasesc nici o metoda sa seteze ron automat daca cineva se inregistreaza cu adresa de Romania, aveti o solutie pentru asta ? Schimbata moneda si refacutul de facturi manual nu e o solutie din pacate :)

Mersi.

Poti folosii un plugin de geolocation sa redirectioneze vizitatorii romani pe o pagina anume iar pe acea pagina sa ai link catre produse din WHMCS care sa aiba pretul in RON si mai adaugi in link asa "cart.php?a=add&pid=666&carttpl=modern&currency=2&language=Romanian"

Nu ai nevoie de hook-uri si alte minuni.

Folosesc combinatia asta de 1 an si merge perfect.