Autor Subiect: BGP RDS UPC  (Citit de 4416 ori)

Sorin

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
BGP RDS UPC
« : Iunie 16, 2013, 11:48:44 pm »
Buna Seara, am cateva intrebari legate de bgp.

Momentan detin un abonament business de la rds de 2mb garantat cu up pana in 20mb. Doresc sa scad timpii de raspuns undeva sub 10 ms pentru orice colt din Romania si de aceea am apelat la o solutie bgp intre upc si rds. Ce banda de internet am nevoie pentru ca acest bgp sa mearga fara probleme, daca fac acest lucru timpii de raspuns (ping) vor scadea?

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Re: BGP RDS UPC
« Răspuns #1 : Iulie 31, 2013, 02:27:24 pm »
Intrebarea este putin ciudata. Ai nevoie de latimea de banda pe care o utilizezi in mod constant si de asemenea, trebuie luate in calcul spike-urile (latimea maxima de banda utilizata la varf) + ceva in plus. Este logic ca daca ai 10Mbps si te apropii de limita superioara, automat timpul de raspuns creste considerabil.

Sorin

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 24, 2014, 12:28:11 am »
Intrebarea mea este pot scadea timpii de raspuns daca fac acest bgp , pot sa scad ping-ul intre anumite zone (ex RDS Craiova > RDS Costanta) acum este undeva pe la 30 ms si vreau ca in interiorul bgp sa fie latenta de 10 ms in orice coltisor al tarii.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 24, 2014, 01:07:53 pm »
Cred ca este necesar sa ai o sesiune BGP cu un internet exchange, pe langa RDS. (ex: interlan).
Poate o sa-ti dea vreo idee colegii de pe forum care au mai multa experienta cu astea in Ro.

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 91
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Ianuarie 24, 2014, 01:58:29 pm »
BGP-ul nu are automatizata routare pe baza de timpi de raspuns ci pe baza de preferences.
Nici nu prea vad realizabila o automatizare cand ai un trafic de 1gbps, sa pingui toti destinatarii pe ambele interfete si sa muti rutele e aiurea rau...

Timpul de raspuns, nu are legatura cu banda ta de internet. Ma rog, daca este depasita banda atunci normal pachetele o sa intarzie:)