Autor Subiect: Probleme trimitere emailuri catre yahoo  (Citit de 4085 ori)

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Probleme trimitere emailuri catre yahoo
« : Ianuarie 20, 2014, 01:29:04 pm »
Buna ziua,

Daca inainte erau rezolvate relativ rapid chestiile de genul prin completarea unui formular, acum se "sta la coada" peste doua luni fara niciun rezultat. Problema suna cam asa:

Detin un prefix de adrese IP ce nu a fost utilizat o lunga perioada de timp, iar inainte nu a avut niciun fel de probleme cu raporturi de spam. De asemenea, nu s-au trimis newslettere sau alte email-uri in masa de pe vreun ip din acel prefix.

In urma cu o luna, am anuntat prefixul si am pus un server pe care este gazduit un simplu domeniu. Am facut reverse dns la adresa ip de pe acel server, am adaugat SPF & DKIM in named, am configurat postfix cu opendkim (treaba facuta ca la carte). Pot trimite mesaje catre orice, incluzand gmail, aol, hotmail insa catre yahoo nu functioneaza.

Mesajul returnat este: "[TS03] All messages from xxx.xxx.xx.x will be permanently deferred; Retrying will NOT succeed. See http://postmaster.yahoo.com/421-ts03.html (in reply to MAIL FROM command))"

Am completat de cel putin 4 ori formularul acela de la ei. Mi-au raspuns prima oara cu un email cu morman de link-uri si howto-uri (ca la novice), iar urmatorul reply a fost cu mesajul "After looking into the issue, it appears that your emails may have become deprioritized due to a number of potential issues with your mailings. These deprioritizations were temporary but may be re-triggered if the sending IP profile continues to be poor."

Nu s-au trimis niciodata mai mult de 50-60 de email-uri / lunar de pe vreun ip din acel prefix, si asta cu mult timp in urma. Adresele IP sunt clean.

Aveti vreun sfat despre cum as putea aborda aceasta problema cu ei ? Momentan utilizez un relay. Dar nu o sa pot pune relay la fiecare server dedicat :)

Daca nu este in categoria potrivita, as ruga un moderator sa mute acest thread.

Multumesc

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Re: Probleme trimitere emailuri catre yahoo
« Răspuns #1 : Ianuarie 20, 2014, 02:23:57 pm »
O explicatie foarte interesanta la Spamhaus.org: http://www.spamhaus.org/whitepapers/dnsbl_function/
"The Rights of a Sender -versus- the Rights of a Receiver"

Explicatia este dată pentru a înțelege funcționarea unui RBL, însă poate fi aplicată cu ușurință și la orice alt email.
Până la urmă -- exceptând situațiile în care expeditorul e spammer --  clienții trebuie să înțeleagă că problema e la destinatar, nu la expeditor.
Astfel, problemele se regleaza din TOS.

My 2c

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #2 : Ianuarie 20, 2014, 05:38:39 pm »
Care este prefixul sau cel putin cum "incepe"?

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 21, 2014, 10:49:43 am »
Va multumesc pentru raspunsuri. Prefixul incepe cu 188.240; Mentionez ca in trecut era un singur mailserver pe intreg prefixul si se trimitea un volum extrem de mic de email-uri (business), cel mai probabil cateva zeci de email-uri lunar. (ajungeau in 1-2 secunde in yahoo, direct in Inbox)

Stiu ca problema este la destinatar si ca Yahoo este putin cam ciudat la reguli insa nu chiar nu stiu cum sa procedez pentru ca nu raspund. De asemenea, orice prefix de adrese IP care nu a fost utilizat se comporta la fel catre ei. Stiu ca la inceput am urmat acelasi procedeu (completat form-ul lor) si s-a rezolvat in doua zile.

La AOL, aparent s-a intamplat la fel si s-a rezolvat in 12-24 de ore totul. Le-am explicat cu lux de amanunte ce problema am, au raspuns rapid si au rezolvat.

Adresele IP nu sunt si nu au fost listate vreodata in vreun SBL/RBL

Banuiesc ca toti ne-am lovit de probleme de genul. E oarecum aiurea stiind ca ai un business legit si ca nu te ocupi cu chestii dubioase si totusi sa iti fie rejectate email-urile.

Mesajul lor cu "After looking into the issue, it appears that your emails may have become deprioritized due to a number of potential issues with your mailings. These deprioritizations were temporary but may be re-triggered if the sending IP profile continues to be poor." este unul generic din cate imi dau seama pentru ca nu poate fi vorba de asa ceva.

Mai mult, in yahoo intra in Inbox chiar si mesajele tip phishing. E enervant sa vezi ca nu poti trimite un amarat de email care e insotit de semnaturi si respecta standarele: (DKIM, SPF), domeniu clean, adrese ip bune, reverse dns si toate cele.
« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2014, 10:52:07 am de Marian »

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #4 : Ianuarie 21, 2014, 04:00:03 pm »
Tot ce incepe cu 188.240 este blacklistat de Yahoo de mai multi ani.

Probabil cu multi ani in urma a fost un ISP la noi ce a avut alocat un prefix din 180.240.0.0/16 si s-a trimis spam masiv.
Yahoo nu vrea sa isi bata capul si e mai simplu pentru ei sa blacklisteze clase mai mari din tari ce le considera ei "de cacat".

Yahoo nu vrea sa stearga de pe blacklist tot 180.240.0.0/16 si eventual sa blacklisteze prefixe mai mici (daca mai e cazul). Cel putin nu vroiau.

Asa stau faptele. Dar tu poti face o noua incercare, probabil nu le-a mai scris nimeni in ultimii ani. :)

« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2014, 04:04:29 pm de Adrian Andreias »

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Ianuarie 21, 2014, 05:36:51 pm »
Pana in septembrie-octombrie 2012 am utilizat prefixul (ma rog, cateva adrese ip din el) si au functionat. In cazul asta nu-mi ramane decat sa le trimit email dupa email sau sa incerc sa le dau un fax mai oficial (daca gasesc numarul de fax si s-or lasa intimidati oarecum)

Cred ca este cea mai ratata companie cu practicile astea. Adresele lor IP stau in spamcop cu saptamanile si nu au nicio treaba oamenii.

Apropo, dvs. nu aveti probleme de acelasi gen cu ceva prefixe ?

Multumesc,

« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2014, 05:40:00 pm de Marian »

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #6 : Ianuarie 21, 2014, 06:03:19 pm »
Scriem pe twitter cu hashtag #marissamayer #spam

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 91
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Ianuarie 22, 2014, 01:22:43 pm »
Blocarile pe baza de IP/RBL si mai ales subneturi sunt de ordinul 1980-toamna.
Lumea ar trebui sa se dea jos din copac si sa filtreze aduca la 0.00001% false positive, dar este greu cu comoditatea...

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
« Răspuns #8 : Ianuarie 22, 2014, 04:34:46 pm »
Uneori si aici mai vin delivery failures pentru mailurile trimise prin whmcs, dar culmea, arbitrar[/a]. Cum ? In sensul in care ieri s-a raspuns la ticket, s-a dus raspunsul catre Yahoo, si a doua zi, raspuns la acelasi ticket, nu se mai duce. 554 Message not allowed - [PH01] Email not accepted for policy reasons. Aceeasi poveste si pentru invoice gen/reminder si nu tine de structura mesajului pentru ca si din Outlook s-a intors cu aceeasi problema, desi era un reply si nu, nu este vorba de 188.240.*.*

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Ianuarie 23, 2014, 12:38:47 am »
Sunt ciudati rau. Le-am mai trimis inca un email (cred ca am scris doua pagini cu detalii tehnice si toate cele). Am primit doar asta:

Citat
Hi Marian,

Thank you for contacting Yahoo Mail.

Based on the information we have gathered, we are unable to offer prioritized delivery privileges to your sending IP(s) at this time. We cannot provide you with specific information other than to encourage you to evaluate your mailing policies and practices to see how you may be able to improve your sending reputation.

We encourage you to review some of our recommended best practices for sending to Yahoo Mail.

If you make significant changes to your policies, you may submit a new questionnaire.

Note: Please enumerate the changes you have enforced on the questionnaire.

We will reevaluate your answers and mailing practices at that time.

Your patience is greatly appreciated.

Regards,

Frank

Yahoo Customer Care
http://help.yahoo.com

Se pare ca au cizmari pe post de oameni tehnici. Nu am cerut sa am "prioritized delivery", doar sa pot trimite email catre yahoo.
Mai incercam, daca gasesc o solutie va anunt
« Ultima Modificare: Ianuarie 23, 2014, 12:41:37 am de Marian »

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 91
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Ianuarie 23, 2014, 01:06:03 am »
Cu Yahoo am mai scos-o la capat in trecut. Cel mai hardcore a fost cu un filtru la Microsoft... Cred ca mi-a luat doua luni...

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #12 : Ianuarie 23, 2014, 09:20:22 am »
Marian, cizmarii sunt oameni de treabă. Frank e un biet script de autorespond

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Ianuarie 23, 2014, 11:05:18 am »
Marian, cizmarii sunt oameni de treabă. Frank e un biet script de autorespond

Le-am trimis link-ul pe care l-ai dat de pe spamcop. Se pare ca Frank asta e doar un gigel retard. Cica sa spun destinatarilor sa adauge adresa de email in address book. Cum vede el ca asta rezolva problema daca email-ul nu este acceptat in queue nu am idee.

Citat
Thank you for contacting Yahoo Mail.

We've addressed this matter with Spamcop, but ultimately, the final decision is theirs. Unfortunately, Yahoo has no control over the listing policies of third-party Anti-spam services.

Status: Yahoo takes this problem very seriously and we're still working to resolve this situation as soon as possible. We apologize for any inconvenience this may have caused.
We recommend having your recipients add your email address to their address book to ensure delivery to the Inbox.

Please let us know if you still experience problems so we may assist you further.
Your patience throughout this process is greatly appreciated.

Regards,
Frank

Cred ca se va rezolva pana la urma. Dupa 2 email-uri trimise zilnic catre ei :))