Autor Subiect: eNom sau Resellerclub  (Citit de 1496 ori)

Mihai Drenea

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
eNom sau Resellerclub
« : Mai 22, 2014, 05:35:48 pm »
Salutare,

Firma la care lucrez a achizitionat de curand solutia de hosting WHMCS si am vazut ca are parteneriat cu cei de la eNom si ResellerClub, ceea ce ma scuteste de ceva taxe. Imi puteti totusi recomanda care din cele 2 companii este mai potrivita pentru un parteneriat? (ma gandesc mai mult din punct de vedere comercial: cine ofera discount-uri, promotii, se mai poate negocia la sume de achizitie mai mari etc.). Preturile afisate la ei pe site sunt cele finale sau mai adaugam si TVA?

Multumesc anticipat

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
Re: eNom sau Resellerclub
« Răspuns #1 : Mai 22, 2014, 06:07:49 pm »
Salut Mihai,

Trebuie adaugat TVA-ul. Nu prea te scuteste de nimic daca revinzi. Fiind furnizor extern, in momentul in care tu vinzi unui client un domeniu traseul e asa:

1. Cost Registar(eNom/RC)
2. Emis factura client(compusa din: cost Registar+Adaos+TVA)
3. Din suma incasata trebuie sa platesti tu TVA-ul(esti ghinionistul care trebuie sa adauge taxa produsului)+eventual impozit(daca esti platitor de impozit pe venit)

Exemplu concret:
1.Dai 9$ pe domeniu la eNom
2.Il vinzi clientului cu [9$(cost)+2$(adaos)]*24%=13.64$
3.Dai statului 2,64$+impozit

Singurul avantaj este ca avand contract direct cu un Registar iti poti pastra un pret relativ normal la domenii. Dezavantajul este ca fiind "prima mana" in RO ai privilegiul sa dai tu taxele :)

Cumparand domenii de la un furnizor din RO va fi nevoie sa achiti doar diferenta de TVA dintre TVA-ul furnizorului tau si TVA-ul aferent sumei cu care tu ai vandut mai departe.

Legat de Registari:
1.promotii sunt mereu
2.discount-uri nu prea primesti decat pentru anumiti palieri(la ResellerClub sunt 4 Stab-uri in functie de care primesti anumite preturi la domenii)
3.nu o sa poti negocia cu nimeni decat la achizitii foarte mari(posibil)

Mihai Drenea

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Mai 22, 2014, 06:35:29 pm »
Poti sa-mi dai, te rog si cateva detalii legate de modalitatatea de achizitie si contul de client? Adica: sa zicem ca iau de la ResellerClub pachetul 2 de 499$. In banii acestia sa zicem ca intra 40 de .com, 20 de .net, 5 de .info si 5 de .org. In momentul achizitiei o sa mi se faca un cont client in care am sa vad cate domenii mai am disponibile in functie de vanzarea lor?

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #3 : Mai 22, 2014, 06:59:11 pm »
Nu chiar. O sa ti se faca un cont in care o sa iti arate suma pe care o ai disponibila(in cazul tau 499$). De aici esti liber sa folosesti suma aia si sa cumperi ce domeniu vrei pana epuizezi fondurile.

Mihai Drenea

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Mai 22, 2014, 07:06:55 pm »
Ok...Merci de raspunsuri