Autor Subiect: Problema Nameserver dedicat Romtelecom  (Citit de 1886 ori)

Ccucu

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Problema Nameserver dedicat Romtelecom
« : Iulie 17, 2014, 07:51:32 pm »
Buna.

Am o problema care mi-a mancat nervii astazi si sper sa ma ajute cineva :)

Am 1 server cu Windows si ZPanel.
Conexiune Dedicata Romtelecom fibra.

Serverul merge, toate serviciile aferente (panou, mysql, ftp, rdp s.a.m.d.) functioneaza cum trebuie din extern pe IP, insa domeniile nu se ruteaza.

Poate am gresit eu cu ceva la setari, dar am cerut ajutorul unuia de la support de la ZPanel si dupa 3 ore s-a dat si el batut.

Am un IP public X.X.X.X pe server. Prin acesta accesez toate serviciile serverului, iar porturile sunt deschise in firewall.

Am adaugat un domeniu, si am setat NS1 si NS2 pe x.x.x.x (ip-ul serverului). Am adaugat si un A record pentru domeniu tot pe acest IP, am facut modificarea si in panoul registrarului dar site-ul nu mi se ruteaza. In whois propagarea a avut loc, apar nameserverele corecte, iar la ping raspund nameserverele, indicand adresa corecta de IP.

Daca incerc sa dau ping pe domeniu insa nu se intampla nimic.

Am incercat cu 3 domenii diferite, la 3 registrari diferiti, aceasi chestie.

Tind sa cred ca ori eu n-am setat ceva cum trebuie prin serverul BIND ori e ceva legat de conexiunea de la Romtelecom.

Mai este cineva care folosesti o astfel de conexiune pentru server?

In Server (Windows) am setata adresa de IP statica (publica), insa DNS-urile serverului sunt cele de Romtelecom 193.231.100.130/4 pentru ca asa e configurata conexiunea de la ei.

Oare ar trebui sa pun NS1 si NS2 pe Ip-urile astea: 193.231.100.130/4 (la asta acum m-am gandit, nu mi-a venit sa o incerc pe server in momentul cand il configuram), sau e altceva?

Sper sa ma poata lamuri cineva.

Multumesc

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Re: Problema Nameserver dedicat Romtelecom
« Răspuns #1 : Iulie 17, 2014, 09:21:23 pm »
Fara sa ne dai detalii cam greu, un domeniu si adresa ip...

Bruzli

• Webmaster
  • Mesaje postate: 534
    • Vezi Profilul
    • http://www.solutiiweb.ro
Re: Problema Nameserver dedicat Romtelecom
« Răspuns #2 : Iulie 17, 2014, 10:22:46 pm »
NS1 si NS2 nu le poti pune pe ns-urile romtelecom-ului atata timp cat nu pot configura zonele
Ca sa elimini problema dns varianta cea mai simpla probabil ar fi sa folosesti un serviciu dns extern(ex. namecheap)
Macar pe privat informatii referitoare la domenii/ip si pot arunca o privire.