Autor Subiect: Firma Web Hosting  (Citit de 2369 ori)

Andrei

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Semyhost
    • Vezi Profilul
    • Semy Host
Firma Web Hosting
« : Februarie 12, 2015, 02:53:20 am »
Salutare ,sper  ca nu fac  reclama , dar im exprim o parere ce am nevoie de ajutor. Eu detin  cateva  dedicate colocate ale mele la o firma di-n Romania,si  la care  vand servicii web de   4 ani.
 Am ajuns sa  castig  destul de bine ,am si investit mult. Acuma am luat un leassing  in banca ( stau in afara tarii) , si  ma gandeam sa-mi fac  un officiiu cu serverele colocate  la mine ,cu tot ce trebuie ,fredament,aerisire  etc... Voi ce-mi recomandati,sa  tin  serverele  colocate  la  firma  respectiva  din romania,  care  platesc  in jur de 1400 € s-au sa mi le  colochez  la mine  propriu  totul  facut cum trebuie.
« Ultima Modificare: Februarie 12, 2015, 02:55:04 am de Andrei »

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Re: Firma Web Hosting
« Răspuns #1 : Februarie 12, 2015, 01:18:13 pm »
Nu stiu cate servere/banda/cpu/mem/etc, dar poti sa iei in calcul si varianta de cloud gen AWS, OnAPP etc.
In rest nu prea cred ca iti poate recomanda nimeni, atata timp ca nu stii cata banda ai nevoie si alte detalii. Sunt multe costuri "ascunse".

cata

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Hostinger.ro
    • Vezi Profilul
    • Hostinger.ro
« Răspuns #2 : Aprilie 03, 2015, 04:25:55 pm »
Doresti sa construiesti propriul datacenter ? Acest lucru implica mult timp, sa nu mai vorbim de investia foarte mare ce trebuie facuta.

NiXLord

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 15
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Aprilie 16, 2015, 12:19:04 am »
Salut,
Este foarte important sa decizi ce vrei sa faci in primul rand.
Datacenterele se divid de regula in doua categorii:

A). Datacentere Private
B). Datacentere Neutre

Bineinteles, exista si varianta C). Datacenter Semi-Neutru (de-aia am scris 'de regula'), dar e mai multa bataie de cap, asa ca ne rezumam la astea doua.

In cazul in care vrei sa amenajezi un spatiu pentru compania ta, unde sa-ti tii echipamentele proprii doar pentru compania ta si cativa clienti micuti p-aci, p-acolo, este un lucru realizabil cu cateva zeci de mii de euro, ca sa oferi ceva conditii decente. (var. A)
In cazul in care doresti sa amenajezi un spatiu care nu apartine unei companii de gazduire ci furnizeaza servicii de housing catre companii de gazduire, you'll gonna need a shitload of money.
Un datacenter din categoria B). te-ar ajunge lejer pe la cateva milioane de euro. Standardele nu mai sunt aceleasi ca acum cativa ani, cand te bucurai ca ai gasit un DC TIER2, deja toata lumea cauta TIER4 (sau macar TIER3), iar ca sa investesti bani intr-un datacenter si sa oferi standarde mult sub nivelul pietei, ar insemna un efort financiar inutil, intrucat nici dracu n-ar folosi serviciile tale si intri in insolventa rapid.

Stiu, e la moda sa ai 2-3 servere pe balcon sau intr-o camera de apartament, sa-ti faci site-uri de gazduire jocuri samd. Daca-ti place sa pierzi timpul degeaba, cine sunt eu sa te opresc ?
Pot sa-ti spun din experienta ca daca nu ai cel putin partea de alimentare si networking foarte bine planificata si gandita de n'spe mii de ori inainte, o sa-ti blestemi zilele. Cand vei primi un DDoS de 200 Gbps si-ti taie ISP-ul conexiunea de Internet Business si te trezesti cu toti clientii pe cap, de-abia atunci incepe distractia.
« Ultima Modificare: Aprilie 16, 2015, 12:21:40 am de NiXLord »

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Aprilie 16, 2015, 01:24:03 pm »
@nix

Sa inteleg ca ti-ai furat-o cu 200Gbps?

NiXLord

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 15
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Aprilie 17, 2015, 01:30:48 am »
@nix

Sa inteleg ca ti-ai furat-o cu 200Gbps?

Salut,
La vremea cand incepusem eu cu hosting-ul pe servere intr-un apartament, nu prea aveai onoarea sa iti acorde cineva 200 Gbps de atentie pura. Insa momente de distractie si taclale cu ISP-ul pe aceasta tema, au fost, ba chiar destule. Nu mai este Megabit-ul ce a fost odata. Cu banii care cumparai 1 Mbps garantat, acum cumperi 100 Mbps.
Insa acum, crescand considerabil capacitatea de transfer, un atac DNS Amp. poate ajunge lejer si la 400 Gbps. Situatiile de genul trebuiesc analizate in prezent si viitor, nu in trecut, pentru ca nu are rost.

Andrei

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Semyhost
    • Vezi Profilul
    • Semy Host
« Răspuns #6 : Iunie 28, 2015, 05:42:43 pm »
Salut multumesc pentru informatie,doar  ca deja am reusit  sa  facem atat planul de investitie cat si analizele de un prim ajutor de incasari peste  cheltuieli. Totul pentru  Privat ne a costat in jur de 31,000 € prin care  sistemele generale,10 servere din care  sunt multe vps-uri impartite. Multumesc pentru sfat dar  cel mai bine sa-mi ascult  parerea. semyhost.com