Autor Subiect: VPS pentru ONG  (Citit de 1830 ori)

prispa

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
VPS pentru ONG
« : Februarie 19, 2015, 01:35:43 pm »
Salutare,

Noi suntem o organizatie non profit numita Prispa.
www.prispa.org

Pe scurt Prispa a construit o casa solara pentru un concurs international numit Solar Decathlon Europe.
Acesta este video-ul nostru de prezentare.
https://vimeo.com/47408634

De curand am primit de la Atlassian cateva licente pentru software de management de proiect (JIRA) si pentru knowledge management (Confluence). Ambele folosesc Java.

Am vrea sa stiu daca ne poate oferi cineva un VPS care sa fie accesat de catre maxim 50 de persoane si pe care sa fie aceste solutii. Mentionam ca incercam pe cat posibil sa ne descurcam singuri cu VPS-ul.

Nota: pentru acest serviciu putem oferi un pachet de parteneriat impreuna cu asociatia si promovare la evenimente.
VPS-ul va fi folosit strict pentru uz intern si pentru platforma colaborativa.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
Re: VPS pentru ONG
« Răspuns #1 : Februarie 20, 2015, 12:14:47 am »
Pentru o clipa am crezut ca e vorba de "colegii" vostri de la EfDEN, cei care au plecat cu casa din Baneasa inainte s-o finalizeze si s-o expuna :P

Referitor la JIRA, Atlassian are atat varianta de licentiere pe serverul vostru cat si cea in Cloud (adica pe serverul lor). Daca ati primit o sponsorizare de la ei, nu puteti sa-i rugati sa va dea varianta Cloud, ca sa nu va bateti capul cu administrarea serverului? Dar pe site la ei scrie ca e gratuit pentru nonprofit, deci nu prea vad unde e sponsorizarea.

Cerintele hardware sunt aici: https://confluence.atlassian.com/display/JIRA/JIRA+Requirements#JIRARequirements-JIRAServerHardwareRecommendationforProduction
Parerea mea e ca aveti nevoie de un server dedicat daca mergeti pe varianta self-hosted, cu un serviciu inclus de administrare (macar minimala). Sper sa gasiti un sponsor (dar nu e obligatoriu sa fie o firma de hosting, poate sa fie orice firma care cumpara acest serviciu pentru voi).

Succes

prispa

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 20, 2015, 02:08:07 pm »
Salut,

Suntem foarte apropiati de cei de la EFdeN. Ei au continuat ce am facut noi pana in 2012.
Noi am facut prima casa cu care am mers la Madrid in 2012 si am ocupat locul 9 in final.

Legat de JIRA si Confluence cei de la Atlassian nu ofera solutia Cloud pentru ONG-uri si chiar daca ne-ar oferi solutia Cloud cu un discount tinand cont de faptul ca avem 15-20 de useri activi preturile ar creste destul de mult.

Cerintele sunt oarecum clare: un VPS de maxim 2 GB RAM si cca 20 GB spatiu.

Am inceput instalarea cu Gupi de la www.hostinghangar.net

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #3 : Februarie 20, 2015, 02:29:51 pm »
Suntem foarte apropiati de cei de la EFdeN. Ei au continuat ce am facut noi pana in 2012.
Noi am facut prima casa cu care am mers la Madrid in 2012 si am ocupat locul 9 in final.

Stiu, felicitari, e chiar draguta casa si conceptul de prispa. Si a celor de la EFdeN arata foarte frumos pe computer, pacat ca in realitate n-am putut s-o vad (cum ziceam, au demontat-o inainte de a o finaliza). Din cate stiu, ei nu au avut asa mare succes ca voi, probabil din cauza implementarii (proiectul in sine parea foarte frumos).

Daca ati inceput instalarea inseamna ca ati rezolvat cu sponsorizarea :) Succes in continuare.

prispa

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 23, 2015, 07:47:57 pm »
Salut,

Doar ca nota informativa am testat JIRA si Confluence si cu 1 user ocupa app. 1 GB RAM si se misca destul de incet.
Ca totusi sa nu avem probleme pe partea asta ne-am mutat (rapid) pe Redmine.

Desi e mult mai lite solutia cred ca ofera cam ce noi avem nevoie.

Cu drag,
Marian