Autor Subiect: Si daca ar fi singurul..  (Citit de 7373 ori)

ICANSEE

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Si daca ar fi singurul..
« : Februarie 24, 2015, 10:58:42 am »
Va salut,

Am o mica problema, am mai multe site-uri, toate la acelasi host, in ultima saptamana au stat mai mult pe jos, decat in picioare, ma deranjeaza in special [moderator: link-ul poate lipsi, mai ales ca primă postare] , dar toate au fost afectate, si doresc sa schimb furnizorul de hosting! Imi puteti recomanda ceva bun, nu neaparat ieftin, dar unul care sa ma lase si pe mine sa dorm linistit noaptea in pat?
« Ultima Modificare: Februarie 26, 2015, 01:21:48 am de Cosmin L. Neagu »

aluputi

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 26
  • http://www.clouds.ro/
    • Vezi Profilul
    • Clouds Web Hosting
Re: Si daca ar fi singurul..
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2015, 01:16:32 pm »
Deci ceea ce spui e ca EasyHost a avut downtime saptamana trecuta mai mult decat a mers si defapt mesajul tau nu e reclama mascata? :o

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #2 : Februarie 24, 2015, 06:53:15 pm »
@aluputi reclama mascata la ce? E prea bine mascata

Recomandarile pe PM, please.

aluputi

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 26
  • http://www.clouds.ro/
    • Vezi Profilul
    • Clouds Web Hosting
« Răspuns #3 : Februarie 24, 2015, 06:55:16 pm »
Poate nu reclama mascata trebuia sa scriu ci SPAM. Are si username-ul ca site-ul despre care pomeneste in postare.

NiXLord

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 15
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Aprilie 16, 2015, 12:27:31 am »
Deci ceea ce spui e ca EasyHost a avut downtime saptamana trecuta mai mult decat a mers si defapt mesajul tau nu e reclama mascata? :o

Si cand te gandesti ca odata sareau de cur in sus ca: "ESTE ABSOLUT INACEPTABIL CA UN SERVICIU DE HOSTING SA CADA".

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Aprilie 16, 2015, 01:33:28 am »
Pai si eu sunt de acord ca este inacceptabil... defapt probabil toti suntem :)

Dar de la ce vrem noi, pana la realitate e o cale lunga...

cata

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Hostinger.ro
    • Vezi Profilul
    • Hostinger.ro
« Răspuns #6 : Aprilie 22, 2015, 04:20:14 pm »
@demil: Pe gazduirea shared nu prea ai cum sa primesti un uptime foarte bun pentru ca acest lucru ar insemna ca providerul de gazduire sa intretina serverele foarte rar si sa castige mai putin (mai putini clienti pe server, fara overselling etc.).

In schimb, am observat ca majoritatea providerilor de VPS-uri pe care i-am testat au un uptime foarte bun, chiar și de 100%.

« Ultima Modificare: Aprilie 22, 2015, 04:23:43 pm de cata »

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Aprilie 22, 2015, 11:49:05 pm »
Am avut uptime pe servere shared de peste 1000 de zile. Eu cred ca se poate considera "bun":)

Pe VPS depinde de noroc, daca esti intr-un cloud bine facut si nu apar probleme complicate poti sa ai uptime 100%, dar la fel poti sa ai downtime cateva zile cand se aliniaza planetele si cloud-ul are probleme.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #8 : Aprilie 25, 2015, 01:57:06 pm »
La 1000 zile nici nu vreau să mă gândesc câte update-uri de kernel au trecut nefăcute ... nu e bine uptime de 1000 zile și sunt aproape sigur că nu aveau ksplice :)

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Aprilie 26, 2015, 02:00:00 am »
Aveau altceva custom made:)

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #10 : Mai 05, 2015, 09:45:04 pm »
La 1000 zile nici nu vreau să mă gândesc câte update-uri de kernel au trecut nefăcute ... nu e bine uptime de 1000 zile și sunt aproape sigur că nu aveau ksplice :)

Sau de fapt nu a masurat nimeni uptime-ul cu request-uri http (si verificare validitate continut returnat) din 0.3 in 0.3 secunde  sau din secunda in secunda :).

Si din avion arata a uptime de 1000 de zile.

Si ca sa fim sinceri nu are nici o importanta pentru majoritatea site-urile faptul ca s-a facut un reboot de server la 3 noaptea sau un restart de apache in plina zi. (A nu se intelege ca lucrurile astea nu se gandesc si planifica si se fac in mod barbar pe baza de impuls).

Si uptime cu adevarat de 100% pe 1000 de zile inseamna niste costuri colosale care sa acopere redundata 2N la absolut toate nivelurile: infrastructura DC, retea, hardware, software, load balacer-e, si ele redundante, care sa iti permita mentenanta hardware si sofware fara downtime etc. Ceea ce e total nejustificat. De fapt nu e justificat nici macar pentru emag (care poate accepta downtime statistic de ceva secunde per luna), nu mai zic pentru afaceri de nivel mult mai mic.

Nu exista un singur furnizor in Romania capabil sa ofera asta, iar la nivel mondial sunt foarte, foarte putini.
(sa ofere in mod constant, a nu se confunda hazardul cu statistica, infrastructura, priceperea sau masurarea din avion)
Nu exista dintr-un motiv foarte simplu: nu au cui sa le ofere serviciul, sau mai corect nu exista piata care sa le plateasca un astfel de serviciu.

Sa ridice mana hosterul care nu a avut un flood incoming sau outgoing care sa puna in cap cateva secunde un server (sau chiar mult mai grav decat un server sau decat secunde). Si nu are rost sa intru in alte detalii ce conduc la downtime.

Nu discutam despre o centrala atomica (era sa zis sau banci, dar nu e cazul, pentru ca internet bankingurile sunt in cap in mod regulat), sa fim realisti ca tot serviciul trebuie sa mai si intre in 3 euro pe luna (1 euro daca se poate).

Dar cum ziceam, ce intelege o persoana prin uptime de 100% nu e tot una cu ce intelege altcineva prin uptime de 100%.

Oricum, pe piata exista oferte foarte in regula ca uptime raportat la pret. Au aparute DC-uri serioase si facute mai profi, dar, binenteles, in zona de Tier 3 cel mult.

Eu zic ca e de bun simt ca un client sa accepte (statistic) un down time de 10-60 secunde per luna si sa intri in acel buget de cont shared la 3 euro pe luna (sau similar la VPS, dedicat etc.). Sa nu uitam ca Amazon, cu mega picajele lor, sunt tot in zona aia de downtime, daca nu chiar mai prost.

« Ultima Modificare: Mai 05, 2015, 09:49:23 pm de Adrian Andreias »

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #11 : Mai 05, 2015, 10:11:43 pm »
Eh, si omul a zis acolo de 1000 zile uptime că suna bine. Servere cu 1000 zile uptime mai găsești prin orice datacenter :)
Vreun client cu soluție custom, nemonitorizată și neîntreținută ...

Nu era vorba de 1000 zile de 100% service availability la nivelul datacenterului.... era un simplu uptime.
Tin minte că parcă era odată ceva patch de kernel care iți raporta ce aveai tu chef si netcraft te băga în top-uri :))

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #12 : Mai 06, 2015, 12:04:18 am »
Eh, si omul a zis acolo de 1000 zile uptime că suna bine. Servere cu 1000 zile uptime mai găsești prin orice datacenter :)
Vreun client cu soluție custom, nemonitorizată și neîntreținută ...

Nu era vorba de 1000 zile de 100% service availability la nivelul datacenterului.... era un simplu uptime.
Tin minte că parcă era odată ceva patch de kernel care iți raporta ce aveai tu chef si netcraft te băga în top-uri :))

Asta se rezolva cu un UPS de 300 de lei si pus intr-un apartament oarecare :).

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Mai 06, 2015, 12:29:17 am »
Nu era in Romania, si da trecuse de 1000 zile uptime, si shared hosting. Acum ca dpdv al datacenterului o fi avut vre-un DDoS la un moment dat si a fost offline si serverul, nu stiu. Eu vorbeam doar de uptime 1000 zile ca se poate in shared.

A trebuit sa il opresc din motive tehnice, ca nu mai aveam spare parts:) A fost la fel de monitorizat care orice alt server si intretinut.

Nu e vorba de patch de kernel ca sa arate uptime-ul diferit, sa fim seriosi.

Faptul ca folosesti un distro la care daca apare vre-un bug patch si rebuild din surse, custom software, etc, nu inseamna ca e neintretinut. Sau faptul ca nu sari intr-un kernel imediat cum apare o versiune noua.  Acum inteleg ca hostingul acum in Romania inseamna doar cpanel si instalezi ce iti dau altii mura in gura, dar sigur printre noi mai sunt si din cei care stiu sa compileze si sa faca un patch manual...

In rest trebuie sa ai noroc. Nici mama redundantei nu te pazeste de prostia umana... Iar faptul ca toata lumea adauga optiuni la whatever software, in loc sa il faca stabil si 100% perfect = never ending story...

demil

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Mai 06, 2015, 12:45:59 am »
Asta se rezolva cu un UPS de 300 de lei si pus intr-un apartament oarecare :).

UPS-ul de 300 lei putin probabil ca o sa te tina 3 ani, fara sa ii schimbi bateria...:)