Autor Subiect: Datacenter în apartament  (Citit de 1138 ori)

mangusta86

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Datacenter în apartament
« : Iulie 25, 2016, 08:40:20 pm »
Buna ziua,
De vreo 4 luni ma bate gândul să deschid un datacenter intr-un apartament. Datacenter este mult spus pentru că nu intenționez să am zeci-sute de rackuri pline cu servere. Doar un Rack e 42U cel mult două.
M-am tot interesat si am căutat informații în ultimele luni si am ajuns la concluzia că o să merg pe mikrotik pe partea de rețea și că server mini PC-uri care consumă 30w in full load. Pot găzdui în jur de 40 de astfel de calculatoare intr-un Rack de 42U .
Credeți că un alt fel de proiect este viabil pe termen lung?

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
Re: Datacenter în apartament
« Răspuns #1 : Iulie 26, 2016, 01:02:59 am »
E viabil pana la prima pana de curent :)

Aerul conditionat l-ai calculat la consum? Ca sa nu mai zic daca bagi un aspirator in priza, masina de spalat, microunde, etc...

mangusta86

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iulie 26, 2016, 07:16:52 am »
L-am luat în calcul.
Rețeaua electrică e făcută nouă și aerul electric are circuit separat.

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iulie 28, 2016, 07:35:18 am »
mini PC-urile nu au nici un fel de performante, cu atat mai mult daca CPU nu stie 64 bit si VT, dar depinde ce aplicatii vei tine pe ele. Redundanta va fi zero cat timp nu ai RAM ECC, RAID, doua surse pe unitate PC... doua rutere capabile, un minim de Non-blocking Layer 2 la switchuri si altele.

demil

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : August 03, 2016, 01:12:36 pm »
Chiar nu e bine la bloc, sunt pene de curent vara intr-o veselie... Si cand se apuca astia si te lasa offline cateva ore si nu poti sa pui un generator o sa vrea toti clientii banii inapoi sa plece.

Ideea nu era ca ai serverele pe circuitul cu masina de spalat. Ci ca toate la un loc o sa consume si uite-te sa vezi cat ai alocat din panoul de sigurante conform contractului cu Renel. In general era parca 4.5kw.