Autor Subiect: Cum pot sa imi dau seama cate siteuri gazduireste host?  (Citit de 7354 ori)

StefanIordan

• Membru
  • Mesaje postate: 479
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
In primul rand "Buna ziua". Va rog sa imi spuneti in ce fel pot sa imi dau seama (cu aproximatie) cate siteuri gazduieste un host? Ma intereseaza si cum pot sa imi dau seama daca hostul este defapt reseller (nu ma deranjeaza dar vreau sa stiu) si in ce Data center se afla gazduit un site (este siteul meu... deci teoretic am acces la informatii legate de el).

Si inca ceva... (dar presimt ca cer prea mult). Puteti sa imi recomandati un material.... o carte legata de web hosting? Nu de alta... dar as dori sa invat mai multe despre tipul asta de activitate sa stiu si eu cam pe ce platesc banii.

Multumesc mult.

PS: daca aveti ceva sfaturi nu va sfiiti...

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Cum pot sa imi dau seama cate siteuri gazduireste host?
« Răspuns #1 : Mai 18, 2005, 05:26:37 am »
Decat sa te gandesti daca hosterul e sau nu reseller cauta pe net pareri pozitive si negative depre el si dupa aia esti mai in masura sa iei o decizie.
In principiu pe tine ar trebui sa te intereseze daca poti sau nu poti forma si pastra o relatie cu hosterul respectiv adica sa va intelegeti la pret, calitate servicii, suport...

Daca dai aici link cu siguranta cineva iti va putea spune mai multe lucruri despre locatia serverelor si poate cate ceva si despre hoster.

Carte de hosting ... asta a fost faina :) Cel mai bine inveti cand ai nevoie ... nu cred ca te ajuta prea mult sa stai si sa citesti o carte sperand ca vei invata ceva despre hosting. Fa-ti situl, pune-l pe net si atunci cand ai probleme cauta pe net rezolvari si cu siguranta vei invata o gramada de lucruri.

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #2 : Mai 18, 2005, 10:28:17 am »
Carti despre hosting cred ca sunt cateva pe Amazon, dar, cum zicea si xayk, nu stiu in ce masura te ajuta.

Multe din informatii le poti afla intreband direct hosteruli.

Cu un traceroute / tracert de cele mai multe ori poti sa vezi in ce Data Center este.

Mai poti verifica si a cui este IP-ul pe care se afla site-ul hosterului.

webhostingtalk.com e o resursa foarte buna despre gazduire.

StefanIordan

• Membru
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #3 : Mai 18, 2005, 11:39:02 am »
@xyak

Este corect ce spui tu... dar nu doresc sa invat pe drum. De ce? pentru ca este destul de incomod sa fac asta... prefer sa cheltui ceva timp cand am EU nu sa ajung acolo si sa nu stiu ce si cum (fie si doar in teorie).

in legatura cu "de ce ma intereseaza daca un host e defapt reseller..."
ma intereseaza pentru ca asta imi arata cat de corect este un hoster cu clientii lui... daca ma minte in legatura cu asta... poate sa ma minta si in legatura cu alte probleme.... am spus mai sus ca NU ma deranjeaza ca omu sa fie reseller... dar daca ma minte ca nu e si el tot ce are e un cont undeva si nu un server...

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #4 : Mai 18, 2005, 02:20:21 pm »
Acuma si tu. Inteleg ca nu-ti place sa fii mintit, dar dc un reseller iti ofera ce ai nevoie si nu-ti spune de la inceput asta nu prea vad unde e problema. Si in legatura cu documentatia de hosting ce anume vrei mai exact, configurare servere, administrare conturi de resell sau ce anume. Am ceva DNS+BIND, dc te intereseaza da-mi un reply cu o adresa de mail sau un sserver unde sa bun pdf-ul.

StefanIordan

• Membru
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #5 : Mai 18, 2005, 04:06:41 pm »
ce ma deranjeaza daca ma minte? pai nu imi place sa fiu mintit :D
eu ma gandesc ca i-as intreba chestia asta dupa ce as plati... (ca sa nu creada omu ca vreau sa plec daca este reseller...) defapt ma deranjeaza faptul ca multi se dau ce nu sunt... Cred ca defapt resellerii nu isi dau seama ce parte importanta au in acest proces (world wide ma refer... daca nu ar fi ei... cred ca nu ar fi posibila piata de hosting...

dar nu asta e subiectul threadului si nu vreau sa o dam in off topic.... daca vreti sa discutam despre asta putem sa deschidem un nou thread.

tinuzzo

• Vizitator
« Răspuns #6 : Mai 18, 2005, 06:33:03 pm »
Jay, poti sa mergi la urmatoarea adresa: http://webhosting.info si sa afli o gramada de date despre hosturi.

Pentru a vedea cate domenii sunt gazduite pe o anume adresa IP, poti da click aici: http://whois.webhosting.info/216.239.37.99

Asta e o adresa IP aiurea luata de pe net. Dupa ce afli adresa serverului care te intereseaza, pune-o in locul IP-ului de mai sus, si vezi ce afli.

Asta nu inseamnca ca datele sunt 100% adevarate, dar macar iti faci o imagine generala.

MxHost

• Membru
  • Mesaje postate: 393
    • Vezi Profilul
    • http://www.mxhost.ro
« Răspuns #7 : Mai 18, 2005, 07:45:29 pm »
Oricum vezi ca pe un server sunt mai multe adrese de IP si daca nu le stii pe toate nu o sa poti afla cate domenii sunt pe server.