Sondaj

Nota pentru calitatea serviciilor prestate de RNC in ansamblu

1 - foarte proasta
11 (39.3%)
2 - proasta
8 (28.6%)
3 - mediocra (lasa ca merge si asa...)
5 (17.9%)
4 - buna (ca si in gluma buna...)
3 (10.7%)
5 - excelenta (umor sadic...)
1 (3.6%)

Numărul total de membrii care au votat: 27

Votare închisă: Aprilie 19, 2004, 09:14:44 pm

Autor Subiect: Discutie intre RNC si un partener  (Citit de 47652 ori)

kwha_net

• Moderator
  • Oaspete
  • Mesaje postate: 88
    • Vezi Profilul
    • http://rohost.com/
Discutie intre RNC si un partener
« : Aprilie 19, 2004, 09:05:42 pm »
Aceasta discutie a urmat unei incercari de a face un front-end pentru formularul antic al RNC-ului de schimbare DNS.

cristih = Cristian Haja, operator nod RNC
marius, cosmin = ROHOST, partener RNC din 2001

cristih: "Buna seara, Serviciul dvs ... utilizat abuziv de administratorul dvs de sistem ... are o mica problema de astazi ... ( refrenul unui cantec de pe Atomic TV ... "ai luat tzeapa" ) ...Va multumim... pentru incercarile nereusite...."

marius: "Stiu ca era tarziu noaptea dar asta nu e o scuza sa trimiteti astfel de emailuri si nici sa suspendati functionarea serviciului de schimbare de nameservere de pe un anumit IP. Orice problema credeti ca ati descoperit trebuia sa ne anuntati pe noi si sa ne explicati ce anume contravine contractului si clauzelor RNC si sa ne rugati sa corectam eventualele greseli. Abuziv mi se pare comportamentul dvs., astept sa ma lamuriti care este problema."

cristih: "NU am suspendat modificarile .. am schimbat formularul ... banuiesc ca nu trebuie sa va consultam cand schimbam formularul ....  sau gresesc ? Banuiesc ca ati verficat inainte de a spune ca am blocat IP-ul...."

marius: "Am inteles, intrebarea mea este daca aveti de gand sa tot schimbati formularul de fiecare data cand schimbam si noi, sa stiu daca are rost sa imi pierd timpul incercand sa tin pasul cu dvs. Noi vrem sa automatizam procedura complicata de schimbare de DNS oferita pe site-ul RNC si sa se integreze cu design-ul site-ului nostru, daca acest lucru va deranjeaza o sa punem un link catre formularul dvs."

cristih: "Formularul nu se va schimba.... curand .... pentru ca automat nu mai este posibil zic eu ...."
(s-a schimbat peste nici jumatate de ora...)

marius: "Am facut modificarile necesare pt. a functiona corect cu noul formular RNC (am adaugat si protectia cu imagine), daca mai sunt probleme va rog sa ne anuntati."

cristih: "eu vad ca nu merge !!!", "mai vedeti ... au fost activate si alte optiuni ale formularului ...si mai sunt destule alte optiuni ...."
(dupa ce a modificat din nou formularul...)

cosmin: "Salut, Nu inteleg care este problema daca trimitem cererea de pe pagina customizata care sa se integreze in designul sitului nostru. Aveti vreo problema speciala cu noi pt. ca toate mesajele primite de la dv. asta indica. Imaginea de control introdusa initial de dv. este de inteles, pt. a face imposibila creearea unor scripturi care sa faca cereri automate. Am integrat si aceasta optinune. Vad ca la fiecare incercare a noastra va incapatanati sa ne puneti bete in roate. Modificarile dv. sunt facute in urma unor decizii oficiale RNC sau lefaceti din proprie initiativa pt. a va distra be seama utilizatorilor nostri? In cazul in care sunt decizii oficiale RNC va rog sa ne spuneti si noua care sunt acestea pt. a actiona in concordanta cu ele. O zi buna"

cristih: "Va sfatuiesc sa folositi formularul RNC de modificare si nu cele realizate de dvs ... "

"Modificarea domeniilor .RO este un serviciu ce nu poate fi oferit decat de catre RNC. Cum job-ul meu este acela de a perfectiona/administra/dezvolta sistemul ... imi revine si dreptul de a modifica aceste script-uri .... Deci am putere deplina de modificare ... dar asta nu este problema care va priveasca pe dvs...Dvs ca si client trebuie sa urmati procedura de modificare specificata de RNC, in caz contrar relatiile dintre RNC si dvs vor inceta. Furnizarea de ale servicii care sa semene cu serviciul oferit de RNC impun ca eu sa iau masurile necesare."

Aceste e ultimul mesaj deocamdata... Nu inteleg cum de peste 10 ani RNC nu a facut nici o imbunatatire la metoda de inregistrare si administrare a domeniilor, sunt aceleasi formulare de tot rahatul, aceleasi proceduri complicate, si totusi isi gasesc timp ca la ora 2 noaptea sa modifice formularul si sa introduca verificare pe baza de imagini, iar mai apoi sa tot umble la el in incercarea de a nu permite prezentarea unei alte interfete. Mi se par incredibile remarci de genul <eu am dreptul... pe dvs. nu va priveste... nu va convine plecati...>, asa a trecut inca o zi, distrusa de un [MODERATED] angajat la stat pentru a ma servi pe mine, ce e si mai grav este ca <seful> lui desi a incercat sa ii potoleasca zelul nu a facut nimic pentru a-l pune la punct.

Marius

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #1 : Aprilie 19, 2004, 10:14:50 pm »
Hmm .. chiar nu stiam de ce s-a modificat astazi pagina de schimbat DNS-ul de la RNC.

Si eu am incercat mai demult sa fac un frontend care sa apeleze formularul lor dar ceva n-a mers (probabil verificau adresa de IP .. ) si ne avand timp de cercetari am lasat-o balta.

Parerea mea este sa mai incerci sa vb. cu un sef ceva ...

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #2 : Aprilie 19, 2004, 11:43:04 pm »
Ce... crezi ca nu sefii au ordonat modificarea ? :)

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Aprilie 20, 2004, 12:30:11 am »
Nu cred. Mai degraba a fost proprie initiativa .. Dar nu inteleg care a fost scopul .. au pus imaginea respectiva doar ca sa nu faceti voi modificarile de DNS ? Mi se pare absurd ..

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #4 : Aprilie 20, 2004, 02:01:08 am »
Iti spun din surse sigure ca nu a fost proprie initiativa ci miscarea a fost comandata, in urma unei plangeri din partea unui personaj pe care incerc sa ma abtin sa-l numesc. In principiu cineva a facut o cerere de modificare DNS pt. domeniul ciudatului de care ziceam (folosind situl in cauza), ala s-a rasculat a facut gargara la RNC si RNC-ul in loc sa inytrebe ce si cum s-a pus sa modifice scripturile cu un cod de securitate ce necesita confirmare de catre un operator uman (o imagine cu un numar in ea ...).
Pana aici totul ok (aproape ... puteau macar sa informeze partenerii de modificare dar na... nu-i asa mare problema).
Partea ciudata vine in momentul in care, dupa ce am integrat partea cu imaginea si totul mergea OK cei de la RNC s-au decis ca datorita faptului ca noua ne merge situl sa schimbe din nou scriptul pt a nu ne mai merge (nu pt. a securiza scriptul imprtriva abuzurilor). REPET pt. a nu ne mai merge noua situl, exprimare care a fost FOSRTE clara. Evident. am refacut scriptul, iar l-au modificat, iar l-am refaut, iar l-au modificat, iar l-am refaut , iar l-am modificat, iar l-am refacut, iar l-au modificat...

In momentul asta situl roreg.com nu mai poate face cereri de modificare nameservere, dar il vom repara din nou pt. ca e dreptul nostru sa schimbam nameserverele folosind formularele puse la dispozitie de RNC pt. toata lumea.... Poate ca pana la urma cineva ar trebui sa dea in judecata RNC-ul pt. practicile de tip 'mina antipersonal' si poate ca pana la urma vom face acest lucru.

Pana una alta am avut ceva discutii cu dl. director RNC, Eugenie Staicut si cu partea tehnica si se pare ca deocamdata s-a decis ca nimeni nu are voie sa faca cereri de modificare nameservere decat de pe pagina RNC, folosind formularele antice de pe acest site. Repet, noi folosim formularele respective, am implementat noile cerintele de securitate(de mai multe ori) si se pare ca tot nu e bine... cineva acolo sus ne URASTE. Ma rog... sper ca urmatorul pas sa fie formularele de inregistrare domenii si poate chiar mai mult.. peste cateva luni va trebui sa comandam domenii trimitand faxuri si dand telefoane, poate chiar sa mergem sa stam de vorba cu cineva chiar la sediul RNC. Poate atunci o sa se sesizeze mai mult de 1-2% din partenerii RNC si o sa ceara socoteala...
Eventual daca doriti sa va lamuriti puteti sa-i contactati direct folosind datele de contact de la http://www.ripe.net/ripencc/mem-services/general/indices/data/ro.rnc.html

Si ca sa vedeti cum o sa va afecteze direct toata chestia asta... nu o sa puteti schimba niciodata nameserverele decat de pe situl RNC (care dupa cum am mai spus este de toata jena), decat daca sunteti suficient de buni programatori pt. a trece de aberatiile introduse pt. noi special. Oferta speciala de pasti... MULTUMIM...
Deci dupa cum merg treburile in o luna maxim nu o sa mai puteti inregistra nici domenii :))) MUAHAHAHAHA

Cine stie... daca si altii urmeaza exemplul stralucit vom trimite si emailurile prin posta romana... cool de abia astept.

evi|one

• Vizitator
« Răspuns #5 : Aprilie 20, 2004, 08:08:21 am »
Hm. Dupa parerea mea RNC ar trebui ca dimpotriva, sa usureze viata resellerilor, implementand de exemplu un webservice bazat pe SOAP special pentru ei. La urma urmei, voi ii ajutati sa isi vanda produsul. Pagina RNC este de-a dreptul patetica. Nu cred ca cineva in toate mintile si-ar redirecta vreun utilizator spre pagina aia daca n-ar fi nevoit.

cristih

• Vizitator
« Răspuns #6 : Aprilie 20, 2004, 12:31:04 pm »
Salut,

Eu sunt in masura sa raspund la chestia asta...

Modificarea domeniilor .RO este un serviciu oferit de RNC ... nu de ROHOST/ROREG... etc...

Accept faptul ca tu vrei sa-i usurezi munca unui client al tau ...
dar ROHOST trebuie sa se adapteze noului formular ...

NU ai cum sa-mi spui tu ... cum trebuie sa pun campurile acolo .. nu ai nici o chestie
contractuala ....

Problema care apare este cu totul alta ....

ROHOST zice: Dau serviciul de DNS hosting gratuit.... bun nimic anormal ...

Incepe si contacteaza clientii ( mail catre adrese din whois ... sau .. nu ma intereseaza
)....

Clientul / sau ROHOST ( trebuie vazut din logurile ROHOST ) da ckick pe formularul de la
ROHOST ... si RNC emite cod de autentificare ...

Clientul nervos ... suna nu la ROHOST care a facut cererea .. la RNC ....
cine a facut cerere de domeniu in numele meu ?.... ROHOST ....

Si atasez o mica conversatie intre client si ROHOST :

-------------------------< cut here >--------------------------

Buna ziua,
Baietii acestia fac scanarea datelor de pe serverul rnc.ro.
Domeniul pentru care au facut oferta nici macar nu este activ.
In plus, am primit aceasta oferta pentru toate domeniile cumparate de mine
sau administrate de compania pe care o conduc din spatiu .ro. Sunt destul de
multe si oarecum deranjante, nu doar din prisma faptului ca reprezinta
concurenta neloiala ci si datorita insistentei cu care acestea sosesc.

Va rog luati atitudine deoarece acesta este un spam in toata "splendoarea
lui".

Nu cred ca mai trebuie precizat faptul ca nu m-am inscris niciodata la
Rohost sau ca nu le-am cerut nici o oferta.

O zi buna,

Petre Nicoara
Global Web Presence CEO
Timisoara, Str. Linistei 10 ap.6
Phone: +4 0721 363835
Email : contact@gwp.ro

-----Original Message-----
From: ROHOST - DNS Campaign [mailto:dns@rohost.com]
Sent: Thursday, April 15, 2004 8:41 AM
To: manager@miciafaceri.ro; contact@gwp.ro
Cc: dns@rohost.com
Subject: e-tricouri.ro - cont gratuit de administrare DNS

Buna ziua,

Sunt Cosmin Neagu de la ROHOST (http://rohost.com) si incepand din luna
aprilie am lansat cateva campanii de sprijinire a internetului din
Romania.
V-am contactat pt. a va anunta ca va incadrati in Campania DNS si ca
puteti beneficia GRATUIT si pe o perioada nelimitata de un cont de
hosting WH-DNS. Cu ajutorul acestui cont puteti administra domeniul dv.,
puteti creea subdomenii, puteti redirectiona domeniul/subdomeniile si
puteti chiar avea pagini web pt. acestea pe serverele noastre. In plus,
veti avea acces la un panou de control ce permite o multitudine de
optiuni (http://cpanel.net/features-cpanel.html).

In mod normal doar pt. administrarea DNS ati fi taxat de catre Internet
Service Provideri o taxa de 40-80$/an sau ati fi obligat sa
achizitionati un pachet de hosting. Aceasta campanie va permite sa
faceti acest lucru (si multe altele) GRATUIT, in plus contul are
valabilitate nelimita.

Pt. a beneficia de aceasta oferta trebuie sa cumparati ... GLUMEAM, nu
trebuie decat sa faceti un click pe butonul "Schimba GRATUIT
Nameserverele" de la adresa http://roreg.com/?domain=e-tricouri.ro

urmand ca noi sa creem contul si sa va trimitem datele si intructiunile
de conectare.

In cazul in care aveti intrebari suplimentare despre aceasta campanie nu
ezitati sa ne contactati si va vom raspunde cu cea mai mare placere.
Eventual, daca aveti timp, puteti sa ne scrieti si cateva cuvinte despre
ce parere aveti de aceasta campanie si mai ales despre ce ar trebui
inbunatatit.

Va multumesc pt. timpul acordat si sper ca aceasta oferta sa va fie de
un real folos.

O zi buna,
Cosmin
0722-401.500

--------------------------<cut here>-------------------------------

si inca :

------------------------<cut here>-----------------------------

Cum va permiteti sa cereti modificarea datelor DNS fara acordul nostru !!!!!!

Cine a facut cererea ? De pe ce IP ?

Eu vad ca dvs. ati facut o cerere de modificare, fara permisiunea noastra, scrisa sau
verbala :

>Requester's data

>Requster's e-mail:    nschange@rospot.com

>person:               RIWS: NS Change Service

>address:              Gloriei 11

>address:              Timisoara, 300210

>address:              Romania

>phone:                +40.256.294264

>fax-no:               +40.256.295754

>e-mail:               office@rospot.com

>rotld-hdl:            MD35-ROTLD

FARA PERMISIUNEA NOASTRA ! SE NUMESTE ABUZ !

Chiar se poate acest lucru in Romania ? Sa primesti un email cu o oferta de hosting de la o
companie, sa-i spui ca nu doresti sa primesti aceasta
oferta si sa ii spui ca nu mai vreti sa primesti oferte "personalizate" apoi urmatorul email
este cel de modificare a DNS-ului. Cred ca gluma a
intrecut orice masura !

Nu am facut nici o cerere de modificare a DNS-ului pentru domeniul e-tricouri sau pentru
oricare alt domeniu gazduit de serverele GWP!

Este abuz ! Va rog luati atitudine !

Petre Nicoara

Global Web Presence CEO

Timisoara, Str. Linistei 10 ap.6

Phone: +4 0721 363835

Email : contact@gwp.ro

-----Original Message-----
From: ROHOST - DNS Campaign [mailto:dns@rohost.com]
Sent: Friday, April 16, 2004 8:35 AM
To: Petre Nicoara
Cc: dns@rohost.com
Subject: RE: e-tricouri.ro - cont gratuit de administrare DNS

Buna,

Nu i-as putea spune spam. In cel mai rau caz email nesolicitat dar si

aici avem circumstante atenuante. Oferta este personalizata, si nu doar

foarte targetata ci si foarte utila pentru toti cei ce primesc mesajul.

Nici nu poate fi vorba de spam.

Oricum, vad ca ati facut cererea de modificare a nameserverelor. Contul

va fi activ in aprox 24-48 ore de la confirmarea transferului.

Enjoy,

Cosmin

On Sat, 2004-04-17 at 02:18, Petre Nicoara wrote:

> Fratilor, voi ca dati seama ca faceti spam ?

>

> Petre Nicoara

> Global Web Presence CEO

> Timisoara, Str. Linistei 10 ap.6

> Phone: +4 0721 363835

> Email : contact@gwp.ro

-----------------------------------------<cut here>-----------------

E normal ca dupa x ore de munca la un 2-3 noaptea duminica .....sa-mi mai scape
un "ai luat tzeapa"......

Oricum pentru chestia aia daca este necesar imi cer scuze .....

Reiese clar ca actiunile ROHOST sunt acelea de a atrage clienti de la altii ...
prin spam ... etc ....

Ca sa nu mai zic ca azi ROHOST pune azi DNS-urile lui ... maine ... DNS-urile altui provider
....

Oricum in varianta initiala nu se facea nici macar o referire la modul in care opereaza
respectivul form al ROHOST ... datele din whois erau trunchiate ....

si mai urat .. daca formul dadea eroare  ... RNC e de vina ... si asta am testat ...

Am vazut ca s-au schimbat cateva chestii acum in form ... dar nu este decizia mea daca RNC
va accepta sau nu o astfel de procedura de completare a formularului.

NU voi intra in polemici care sa aduca reclama ROHOST.

Multumesc,
cristih

evi|one

• Vizitator
« Răspuns #7 : Aprilie 20, 2004, 12:50:11 pm »
Citat din: "cristih"

Accept faptul ca tu vrei sa-i usurezi munca unui client al tau ...
dar ROHOST trebuie sa se adapteze noului formular ...

Poate vreti sa dezvoltati ideea, pentru ca nu prea am inteles. Din cate am priceput eu, modificare acelui formular a fost facuta tocmai pentru ca ROHOST (sau altcineva) sa nu poata face modificarile automat, si deci sa nu poata usura munca clientilor lor.

kwha_net

• Moderator
  • Oaspete
    • Vezi Profilul
RE
« Răspuns #8 : Aprilie 20, 2004, 12:53:29 pm »
De ce nu spuneti ca cereri neautorizate de schimbat DNS se pot face si de pe formularul RNC? Singura diferenta este ca IP-ul este logat de noi si nu apare in baza dvs. de date dar si acest lucru se va modifica, desi nu ati amintit nimic de acest lucru, prin includerea adresei IP in formularul de schimbare DNS.

De ce nu ati facut nici un efort de a incerca sa ne explicati ce anume va deranjeaza? Cum puteti spune ca nu e treaba noastra ce face RNC-ul, de cand vi sa urcat la cap ca RNC-ul face ce vrea iar clientii trebuie sa inghita orice porcarie fara nici un fel de transparenta din partea dvs. De ce nu aveti nici o initiativa de a discuta cu partenerii dvs., sunt sigur ca multi ar putea sa va ajute, eu zic ca ar fi mai bine decat sa veniti cu scuze de genul "angajatii rnc se sacrifica pentru binele internetului romanesc".

Repet, mesajul respectiv a fost trimis doar la un numar limitat de domenii care nu aveau nici un DNS setat, nu a fost nici o incercare de a muta clienti dintr-o parte in alta, este un serviciu gratuit pentru cei care nu au posibilitatea sa isi gazduiasca inca domeniul, si atata timp cat dvs. nu oferiti asa ceva, in schimb pe pagina RNC apare "DNS hosting (gazduire de zona): 25$/an", nu vad de ce atata efort pentru a submina oferta noastra.

Poate ar trebui sa spuneti si faptul ca mai nou formularul RNC are 2 imagini pentru autentificare, si poate aveti timp sa explicati in care caz (in afara de cazul roreg.com) are vreo logica introducerea a 2-a imagini pentru autentificare.

"Eu sunt pentru o colaborare de buna credinta si tratata cu seriozitate. Intr-un parteneriat, toti partenerii trebuie sa fie de buna credinta si sa se respecte reciproc, altfel nu mai este parteneriat.", desi suna bine cuvintele d-lui Staicut eu sincer nu vad unde este buna credinta a RNC-ului.

Sper ca azi sa fie o zi mai buna decat cea de ieri,
Marius

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Aprilie 20, 2004, 01:00:57 pm »
Domnule Cristian Haja, toata stima pentru profesionalismul tehnicului de la RNC, tot timpul am primit ajutor cand am avut nevoie.

Totusi nu vi se pare normal sa usurati viata clientilor (si a partenerilor) punandu-le la dispozitie un mecanism de schimbare DNS realizat astfel incat sa nu lase loc de frauda? Pp. ca stiti ca pentru domeniile .com schimbarea datelor se poate face numai pe baza de parola. Un API pt. aceste operatii af fi foarte folositor.

Mailul care vine dupa schimbarea DNS-urilor are adresa si datele de contact ale RNC-ului, este normal ca un client sa va contacteze pe dvs. Daca ar fi avut datele partenerului (cum mi se pare normal) cred ca ati fi scapat de o mare parte din probleme.

Ceva imi scapa din mesajul anterior, cum a reusit cineva sa modifice DNS-urile fara sa aiba codul de confirmare care se trimite de RNC pe mail. Sau pur si simplu cererea in sine a deranjat ..

Nu aprob contactarea potentialilor clienti prin spam, indiferent de unde au fost luate adresele de e-mail.

evi|one

• Vizitator
« Răspuns #10 : Aprilie 20, 2004, 01:09:54 pm »
O metoda foarte interesanta de autentificare ar fi semnatura eletronica :). Daca ai asa ceva te poti autentifica prin SSL, poti semna email-uri, sau documente Word/PDF. Problema este ca nu poti pretinde tuturor sa plateasca  aproximativ 6 milioane de lei pe asa ceva. In orice caz, cred ca RNC ar trebui sa accepte documente semnate electronic pentru situatiile in care acum cere fax.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Aprilie 20, 2004, 01:20:14 pm »
Sunt perfect de acord, semnatura electronica ar rezolva foarte multe probleme (inclusiv semnarea contractelor pt prestari servicii care sunt cerute de legislatia romana). Din pacate pretul ei este prohibitiv in Romania, Autoritate de Certificare nu poate face chiar oricine (trebuiesc garantii foarte mari - ceea ce mi se pare ok). Stiu ca a incercat Ministerul de Finante sa introduca semnatura electronica pt declaratiile fiscale.

Semnatura electronica ar putea sa aiba macar partenerii in "discutia" cu RNC-ul (semnatura care sa insoteasca toate cererile de domeniu si de modificare).

cristih

• Vizitator
« Răspuns #12 : Aprilie 20, 2004, 02:47:43 pm »
Stimate domnule Marius,

Vorbiti de transparenta ....

M-as uita in formularul dvs de inregistrare a domeniilor ... link-uri catre RNC ( termeni conditii ) ??? ..... sa fim seriosi ....

modificate de dvs ... ok poate nu reflecta din punctul dvs de vedere ce ar trebui .. dar eu zic ca link-uri se pot pune...

De ce nu spuneti cine a completat formularul ...
pasati clientului un IP in brate .... si cauta daca ai chef si te pricepi ....

Asta e transparenta dvs.

In plus.... este in discutii chestia cu parola pe domeniu .... daca nu a fost facuta pana acum nu inseamna ca e vina lui X sau Y ....

Va fi pusa in practica .... cu riscul de a gresi avansez chiar un termen de 2-3 luni pentru modificari si 5-6 pentru o chestie full online.

Sa fim seriosi cu transparenta dvs .... creeati o gramada de probleme ( sau mai bine zis cu bunavointa ) .... va ascundeti in spatele chestiei ca doriti sa oferiti un "serviciu gratuit" ... spam si alte cele ...

Mesajul clientului este destul de clar .... pentru mine ... poate pt dvs nu ..

Sunt curios daca va accepta la  Banca/Politie/Administratie Financiara  o chestie de genul sa semnati faceti o cerere in numele lui X sau Y fara o autentificare corespunzatoare ....

Ca o puteti scrie .... da.... dar procura/semnatura ... nume ... etc ....

De ce sa ascundem in spatele serviciului dvs datele celui care completeaza ???

repet Transparenta ROHOST ....

cristih

kwha_net

• Moderator
  • Oaspete
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Aprilie 20, 2004, 02:54:21 pm »
Posesorul domeniului respectiv ne-a contactat prima data pe noi si i-am furnizat adresa IP cu care s-a dus la RDS pentru a afla cine a facut cererea. Mai mult, chiar in post-ul dinainte am spus ca am sa fac forward la adresa IP chiar daca nu ati cerut si nici nu ati reclamat acest lucru pana acum.

Cu stima,
Marius David

cristih

• Vizitator
« Răspuns #14 : Aprilie 20, 2004, 03:05:59 pm »
Problema nu se pune in a trimite clientii la ROHOST sa-si rezolve problemele ....

Problema se pune in a furniza informatiile reale catre RNC ....  

nu datele lui ROHOST ...

repet .. transparenta  ...

Doar nu vreti ca sa trimitem clientii care suna la RNC catre ROHOST ...  atunci ce autoritate mai este RNC .... facem tenis  sau  rezolvam situatia ??

cristih