Autor Subiect: cine face hosting si cine nu (face)  (Citit de 40198 ori)

pdaniel

• Vizitator
cine face hosting si cine nu (face)
« : Ianuarie 06, 2006, 12:15:03 pm »
Citat din: "dt"
La multi ani !

Eu raman la parerea ca ar trebui sa ne organizam cumva. Daca am face un cod de norme minimale pe care ar trebui sa le indeplineasca toti partenerii cred ca ar fi foarte bine. Ceva de genul: partenerul are date de contact publice, semneaza contract si emite factura, nu fura site-urile, [continutul] bazelor de date sau domeniile, are o politica de backup, o politica anti-spam, ofera despagubiri in cazul in care uptime-ul nu e indeplinit. Si se mai pot gasi si alte conditii. Iar in faza a doua putem face un model de contract / ToS cu toate aceste prevederi.

Mor de ras. Ma prapadesc de ras. Si vine si intrebarea evidenta, cati faceti macar 80% din ce ai spus tu aici. Nici unul. :)) Nu am vazut pe nici un site ca se returneaza banii daca uptimeul nu este cel garantat. :))

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #1 : Ianuarie 06, 2006, 12:19:05 pm »
Citat din: "pdaniel"
...  Nu am vazut pe nici un site ca se returneaza banii daca uptimeul nu este cel garantat. :)) ...

Nu fi asa sigur pe situatie.
Textul de pe sit nu are nici o vaoare juridica; textul din contractul semnat insa are!

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2006, 12:23:27 pm »

Mor de ras. Ma prapadesc de ras. Si vine si intrebarea evidenta, cati faceti macar 80% din ce ai spus tu aici. Nici unul. :)) Nu am vazut pe nici un site ca se returneaza banii daca uptimeul nu este cel garantat. :))

/rant
Nu stiu ce fumezi acum dar se pare ca e marfa de foarte buna calitate.Nu fi egoist si mai da un fum si la altii,sa fim mai multi high.

/off rant

Oculin se numeste medicamentul ala.Sunt picaturi de pus in ochi.Ajuta daca vezi tulbure.

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #3 : Ianuarie 06, 2006, 12:43:59 pm »
Asa si ce are postul meu. Ce ti se pare neadevarat. Am vazut siteuri pe care scrie 30 zile proba cu returnarea banilor. Dar siteuri cu : dam banii inapoi daca nu avem uptime de 99,9% nu am vazut. Dar sa si returneze banii, nu sa inceapa cu vaicareli de genu : nu am avut net de la provideri, ca ne-a picat curentu, ca ne-a picat serveru din USA. Tot felu de magarii dintrastea. Si amice, reamintesc faptul ca nu sunt hoster. Sunt un simplu consumator de hosting, care citind acest forum si-a dat seama ca mai bine se orienteaza spre ceva din afara.
Da poate ma insel, poate cineva chiar are trecut pe site acest lucru si poate cineva chiar are contractual acest lucru. Daca este asa, imi cer scuze fata de acele persoane.

Faceam misto de faza asta :

Citat
ofera despagubiri in cazul in care uptime-ul nu e indeplinit

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2006, 01:03:31 pm »
@pdaniel

Nu suntem amici.
Si cata vreme generalizezi,ma supar.
Probabil ca ai avut experiente traumatizante ca si client,in mare parte datorate dupa goana de preturi mici.
Deh

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #5 : Ianuarie 06, 2006, 01:16:56 pm »
Poate ca ai si tu dreptate, sau poate nu. Ia sa vedem ce as putea eu alege :
un hoster in romania care sa-mi ofere :
- 2 baze de date
-1 domeniu hostat
- suport php/mysql
- spatiu 100Mb
- trafic 5Gb
 la suma de 5$ cu un suport jalnic si fara certitudinea ca va rezista macar 6 luni SAU

- baze de date dupa necesitati
- 2Gb spatiu
- 30 Gb trafic
- 50 de domenii care pot fi hostuite
la suma de 4.95$ cu un suport impecabil. Asa ca amice :)) de ce sa-ti dau tie 5$ cand pot avea ceva de calitate cu 0.5$ mai putin :)))))))) Si BTW, cand am cautat eu hosting la noi prin 2004 parca, nu oferea nimeni cont de resell competitiv asa cum am acum(cel putin nu i-am gasit eu). Si am cont de resell pentru ca am cateva domenii proprii care mi le gazduiesc vre-o 10 la numar. Asa ca amice (ironic vb bineinteles - specific acest lucru daca nu ai inteles de prima data :)) mai lasama cu palavrageala, cu alergatu dupa mai putini bani. Cand or fi serviciile din .ro de calitatea celor de afara atunci mai putem purta discutia. Pana atunci as zice ciocu mai mic. Si asa ca idee, arata-mi mie pe siteul tau unde scrie ca daca nu este uptimeul garantat imi dati banii inpoi. Dar asta nu pusa acum, asa la viteza.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #6 : Ianuarie 06, 2006, 01:20:46 pm »
@WBF & pdaniel:

Eu sunt de parere ca un la un hoster serios, se intelege ca in cazul in care uptime-ul nu este cel garantat clientul are dreptul sa isi ceara banii inapoi. Pentru ca daca stam bine sa ne gandim, printre motivele pentru care un client isi vrea banii inapoi sau vrea sa incheie colaborarea sunt: serverele au lag prea mare, pica cate ceva care duce la data loss sau mai stiu eu ce, backup prost, sau NU SE INDEPLINESTE UPTIME-UL GARANTAT. Parerea mea !    Acuma nu stiu, eu zic ca am dreptate in ce am zis mai inainte. Daca tu ai o alta parere WBF .... spune-o, avand in vedere ca esti in domeniul.

@pdaniel

Chiar nu cred ca e cazul sa generalizezi "amice". Cel care ofera hostingul are dreptul de a iti spune ce s-a intamplat. Intr-adevar pe client nu il prea intereseaza ce probleme ai tu dar, din mai 2005 si pana acum, de cand ne-am apucat de hosting, am avut mult prea putine probleme si clientii afectati (ca nu au afectat toti clientii problemele respective) datorita relatiei client - furnizor, au zis ca nu e nimic, asta e, se mai intampla si la case mai mari. Probabil ca tu esti genul de persoana care ori nu a avut de aface decat cu tepari, ori esti genul de om care e anti ce face/comercializeaza romanul, si cum ai prins o buba la careva ... gata toti furnizorii de hosting din Romania sunt prosti. Daca ai un pic de cap, poate ca ti-ai da seama ca 80% cel putin din hostingul din Romania, tot de afara e cumparat.

organic

• Vizitator
« Răspuns #7 : Ianuarie 06, 2006, 01:25:25 pm »
Poate ca ai si tu dreptate, sau poate nu. Ia sa vedem ce as putea eu alege :
un hoster in romania care sa-mi ofere :
- 2 baze de date
-1 domeniu hostat
- suport php/mysql
- spatiu 100Mb
- trafic 5Gb
 la suma de 5$ cu un suport jalnic si fara certitudinea ca va rezista macar 6 luni SAU

- baze de date dupa necesitati
- 2Gb spatiu
- 30 Gb trafic
- 50 de domenii care pot fi hostuite
la suma de 4.95$ cu un suport impecabil. Asa ca amice :)) de ce sa-ti dau tie 5$ cand pot avea ceva de calitate cu 0.5$ mai putin :)))))))) Si BTW, cand am cautat eu hosting la noi prin 2004 parca, nu oferea nimeni cont de resell competitiv asa cum am acum(cel putin nu i-am gasit eu). Si am cont de resell pentru ca am cateva domenii proprii care mi le gazduiesc vre-o 10 la numar. Asa ca amice (ironic vb bineinteles - specific acest lucru daca nu ai inteles de prima data :)) mai lasama cu palavrageala, cu alergatu dupa mai putini bani. Cand or fi serviciile din .ro de calitatea celor de afara atunci mai putem purta discutia. Pana atunci as zice ciocu mai mic. Si asa ca idee, arata-mi mie pe siteul tau unde scrie ca daca nu este uptimeul garantat imi dati banii inpoi. Dar asta nu pusa acum, asa la viteza.

diferenta nu e chiar asa cum o spui tu. exista simfactori financiar implicati nu doar de seriozitate. o firma mica n-o sa-si permita sa aiba angajati la suport on-call 24/24 pentru ca puse fata in fata cu profiturile costurile ar fi net mai mari, deci e nevoit sa faca un compromis si sa ofere un suport decent pe care sa si-l poata permite, care ai sa-l gasesti de altfel la majoritatea firmelor din Romania. n-o sa ai prea multe firme care n-o sa-ti raspunda la ticket-uri sau o sa-ti inchida telefonul in nas. daca tu spui asta, vreau sa vad si eu niste nume concrete nu abureli, ca generalizari pot sa fac si eu.

la capitolul uptime sunt de acord, dar din nou e un capitol la care infrastructura si companiile externe de dimeniuni mari pot sa-si permita. o firma romaneasca cu 2-3 server in state fie ca sunt ale lor fie ca nu poate sa ofere doar  uptime-ul pe care i-l da dataceterul la care este. in alt caz suporta consecintele. e adevarat aici e si un element de maturizare a pietei. cand o sa se stabilizeze o piata cu un set de firme serioase care sa o imparta o sa apara si angajamentele ferme.

si btw. nimeni nu te-a obligat sa cumperi din romania sau de la firme romanesti, ergo nu vad de unde atata tam-tam. momentan in multe cazuri la noi in tara se merge pe baza de incredere din partea clientului pentru ca asta e situatia. ca s-au dat si se dau multe tepe asta e adevarat. cu timpul o sa se purifice si domeniul asta. dar in conditiile actuale din tara nu vad un motiv pentru care ne-am putea astepta ca exemplul pozitiv sa vina tocmai din partea asta a pietei.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #8 : Ianuarie 06, 2006, 01:33:45 pm »
Mai goofy.
http://hostbase.net/guarantee.php
Daca ai nevoie de traducere doar cere.
E curios sa postezi fara un link in coada,sa vedem si noi cam cate cafele faci.
Amic esti cu altii,nu cu mine.
Cand o sa vedem ceva concret de la tine,poate te bagam in seama.
Probabil ca noi am facut un dc ca sa dam teapa la carcotasi anonimi ca tine.

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #9 : Ianuarie 06, 2006, 01:34:05 pm »
Si tu ma faci sa rad. Se subintelege. Auzi tu la el. La romani nimic nu se subintelege pana nu ai negru pe alb. Eu am firma de software si credema, daca nu trec in contract cele mai mici detalii risc sa ma trezesc ca un proiect de 1 an ajunge la 2 ani. Asa e si cu hostingu, dar privind din partea clientului aici si lucrand tot cu romani. Si nu stiu ce relevanta are faptul ca toti iau servere de afara. Stiu lucrul asta. Problema este ca majoritatea iau servere mai ieftine si au probleme. Pe mine nu ma intereseza de unde iei tu hosting baietas. Ma doare in cot. Dar sa nu imi zici atunci cand ai probleme ca nu este vina ta si ca este vina celor de la DC. Ca asa nu mai merge treaba. Si intredavr poate m-am hazardat cand am generalizat. Poate ca mai nou, or mai fi aparut si pe la noi firme mai serioase chipurile. Drept sa-ti spun nu mai intereseaza. Eu stau pe forumu asta ca mi se par super amuzante discutiile care in procent destul de mare denatureaza ca si acesta in certuri. Cand vine cineva si se leaga de serviciul vostru "impecabil" sariti in sus. Cum?, NOI, nu exista asa ceva. Noi avem totul impecabil, noi si doar noi. Ceea ce am exprimat este parearea mea personala de client. Asa ca nu ar trebui sa va simtiti lezati de ceva anume ci ar trebuie sa vedeti ce lucru m-a determinat pe mine sa spun acestea despre serviciile voastre "impecabile". Dar e mult mai simplu sa-ti aperi imaginea sarind pe cineva si sa incepi sa dai din clont despre serviciul tau foarte bun. Asta este impresia mea. Daca intradevar este cineva care ofera servicii foarte bune , a fost pus in lumina nefavorabila de un serviciu al altei firme care a lasat de dorit. Problema este ca nu ati stiut sa iesiti din umbra teparilor si sa va ridicati.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #10 : Ianuarie 06, 2006, 01:36:56 pm »
nu da nimeni un ban la pulica asta care ba e cu amice ba e cu baietas?
Ca de eroi de astia,care nu au decenta sa se prezinte am cam obosit

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #11 : Ianuarie 06, 2006, 01:38:06 pm »
Citat din: "WBF"
Mai goofy.
http://hostbase.net/guarantee.php
Daca ai nevoie de traducere doar cere.
E curios sa postezi fara un link in coada,sa vedem si noi cam cate cafele faci.
Amic esti cu altii,nu cu mine.
Cand o sa vedem ceva concret de la tine,poate te bagam in seama.
Probabil ca noi am facut un dc ca sa dam teapa la carcotasi anonimi ca tine.

Numai un om nervos se lasa atat de jos cu atacuri la persoana atat de disperate. Calmeaza-te man. Sau un om prea prost. Si nu am de unde sa stiu eu ca nu ati facut un DC sa dati teapa carcotasilor ca mine. Ca pana una alta, daca ai si tu 50 de clienti sa zici merci. De unde sa stiu eu ca nu stai si tu pe piata 1,2 ani dupa care fugi cu banii oamenilor si ii lasi si fara banii platiti in avans si fara aplicatii/siteuir.baze de date. :))

Eu am terminat, nu am ce sa mai discut cu un incompetent ca WBF :)) si un pricajit.

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #12 : Ianuarie 06, 2006, 01:39:03 pm »
Citat din: "WBF"
nu da nimeni un ban la pulica asta care ba e cu amice ba e cu baietas?
Ca de eroi de astia,care nu au decenta sa se prezinte am cam obosit

Si eu m-am saturat de cacatiosi cu 1 doua server si se considera DC:)))
A si nu am decenta sa ma prezint pentru ca stiu cum mai merge treaba pe la noi : hai baietasii de cartier. Ia sa vedem noi cine e asta si sa-l caftim putin. A, sau, asta e siteu lui, hai sa il hackuim noi sa nu mai vb despre serviciul nostru remarcabil. De asta nu am decenta sa-mi dau datele pe un forum, pentru a nu fi folosite de oameni "atat de decenti" ca tine, baietas.

organic

• Vizitator
« Răspuns #13 : Ianuarie 06, 2006, 01:41:31 pm »
atentie vine splitu. na ca am anuntat de data asta.

organic

• Vizitator
« Răspuns #14 : Ianuarie 06, 2006, 01:48:21 pm »
si ceva restante.
misto poza apropo gupi

si postu lui cadavre

Citat
Iti recomand cu draga inima www.domenii-ro.com Laughing Laughing Laughing (pt. cunoscatori) Laughing Laughing Laughing Iti ofera servicii absolut impecabile, money back bine-nteles, la preturile dorite de tine. Cool Plateste si tu in avans vre-o 3 luni ca merita. Oricum daca nu se indeplineste uptime-u sigur iti trimite banii, in maxim 3 zile inapoi. E testata! Wink Pana una alta .... baietas ii zici lu ma-ta. Eu ma retrag de la a mai posta in topicu asta, ca nu are rost. Tu esti genul de client la o retea de cartier care e prea inapt sa foloseasca netul si nu stie sa faca diferenta intre active si passive pe odc .... si gata nu merge netu, e de la ei, vreau banii inapoi. Rog pe alti cunoscatori de astfel de persoane sa isi dea cu parerea daca am dreptate sau nu. Pana una alta .... eu nu mai postez aici ca nu ai cu cine conversa.

daca mai scrie careva la celalalt topic o sa folosesc UPS-ul lui gupi pe post de anal probe. enjoy.