Autor Subiect: Poze datacentere romanesti  (Citit de 30801 ori)

coke

• Vizitator
Poze datacentere romanesti
« Răspuns #15 : Martie 02, 2006, 01:48:14 am »
M-am tot uitam eu pe sus prin supermarketuri si nu prea intelegeam eu ce este pe acolo. Ma gandesc ca sisteme antiincendiu, antifum si minuni dinastea. Dar daca intr-un DC apare un incendiu nu cred ca este ok sa isi dea drumul toate tasnitoarele alea din tavan ca faci varza toate rackurile daca nu cumva au si astea anti-inundatie sau anti-innec sau ceva. :)

Polizor

• Vizitator
« Răspuns #16 : Martie 02, 2006, 01:59:55 am »
Citat din: "coke"
M-am tot uitam eu pe sus prin supermarketuri si nu prea intelegeam eu ce este pe acolo.

No cheif, eu ma refeream la paturile da cablu, da las-o moarta...vad ca esti pus pe shotii...
Si, daca tot veni vorba, sunt o gramada de DC cu "sprinklere" sau tzashnitoare cum le zici matale, asa ca stai pe pace, nu toate au gaz, mai ales alea mari din US...

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Martie 02, 2006, 03:16:35 am »
Citat din: "Polizor"
Este o lucrare foarte frumoasa pentru un apartament! Felicitari!
Ce se putea face ca sa fie treaba mai profi. Pe jos e parchet. Bad. Trebe scos, nivelata sapa si dat cu vopsea antistatica, sau pur si simplu cu vopsea. Apoi cablurile. Tavanul fals incurca si mascheaza diverse pericole, la fel, jos cu el si pus pat de cablu ( uitati-va in sus intr-un supermarket gen Metro, Cora, Carefour, rtc.) Btw, supermarket-urile de la noi au cea mai apropiata specificatie de un DC, practic nici un ISP din Ro nu are - cu cateva exceptii, nu le nominalizez aici:) - infrastructura comparabila cu un supermarket ca cele de mai sus...LOL...inclusiv la nivel de servere :)) LOL

pai ai zis-o si tu.. e in apartament si acolo prima si prima data a fost parchetul si nu s-a mai dat jos cand s-au montat sculele.In restul incaperii e mocheta.

avand in vedere ca exista cineva mereu la monitorizare si interventie nu exista decat stingator de incendiu pe baza de "praf"  :roll:  si se dau acatiste mereu sa nu ia foc ceva. :lol:

Polizor.. nu cred ca e asa ceva (isteme antiincendiu bazate pe apa) decat daca ala vrea ca la primul incendiu sa inchida pravalia.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #18 : Martie 02, 2006, 11:13:15 am »
Se poate folosi un sistem antiincendiu pe baza de apa....daca vrei sa faci intuneric in toata zona

coke

• Vizitator
« Răspuns #19 : Martie 02, 2006, 08:24:31 pm »
Nu mai vine nici unul cu poze?

Jay`Z

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
    • http://localhost.tld
« Răspuns #20 : Martie 06, 2006, 04:51:23 pm »
Citat din: "WBF"
Se poate folosi un sistem antiincendiu pe baza de apa....daca vrei sa faci intuneric in toata zona

sau daca nu iti mai trebuie echipamentele, inclusiv alea la care nu a ajuns inca focul  :D

nx

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Răspuns: Poze datacentere romanesti
« Răspuns #21 : Mai 28, 2007, 05:47:24 pm »
Nu mai vine nici unul cu poze?
Poza recenta. Consum energie electrica ( linia 1).

Cristian.C

• Vizitator
« Răspuns #22 : Iunie 04, 2007, 01:36:23 pm »

si un dc de apartament poate arata destul de profesional numai ca e aglomerat. however ii asteptam si pe cei care au un dc adevarat gen etp, wbf, fastweb sa bage poze.

EDIT: ca sa intaresc ce am zis mai devreme am dat edit ca sa adaug niste poze:

dimensiunea incaperii este de 4m lungime si 3 m latime. separatea de restul incaperii este facuta cu un perete din termopan cu geam izolat fonic, exista sistem de racire ce functioneaza non stop si o stiva de ups-uri de 3 kw care nu se vede in spatele rack-ului din dreapta.

din pacate pozele nu sunt atat de recente pentru ca intre timp s-a mai dat cu ceva praf de cisco si terayon. cand fac rost de altele mai noi o sa le adaug.

Poate cineva sa mai puna pozele odata ? Link-ul nu functioneaza si sunt foarte curios  ;D

nx

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Iulie 23, 2007, 09:11:25 pm »

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #24 : Iulie 23, 2007, 09:15:29 pm »
Aceasta poza este privata!

Laser

nx

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Iulie 23, 2007, 09:27:59 pm »
Aceasta poza este privata!

Laser
...frate!
..Scuze  ;) my fault...e voie acuma...

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #26 : Iulie 23, 2007, 09:28:39 pm »
E cald :D
Nah acu o dai la liber?

Jay`Z

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
    • http://localhost.tld
« Răspuns #27 : Iulie 23, 2007, 10:20:15 pm »
heh => http://foto.neogen.ro/user/nxdata/stqluobe
are Level3 equip la voi?  :o

nx

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #28 : Iulie 27, 2007, 09:24:02 pm »
Nu, nu au echipamente la noi (inca  ;)).
As dori insa sa fac o clarificare in acest forum. Pentru cine are vreme sa citeasca iata link-ul: http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:List_of_notable_data_centers ,
Pentru cine nu are, iata un citat interesant:
"In fact, I never heard the term "data center" when somebody was referring to a single room. This would be a data room, data cage or data suite. Also when browsing some of the websites of the major data center operators out there, you will find that they frequently call themself "data center operators". Hence going by a per building basis makes perfectly sense. Calling a single room with servers a data center would be taken as a joke when you are dealing with professional customers. After all, I assume you won't tell your wife you're going to the shopping center when you mean the grocery store. LoneWolfJack 20:12, 9 July 2007 (UTC)".

procomputers.ro

• Vizitator
« Răspuns #29 : Septembrie 21, 2007, 01:49:27 pm »
Salutare Forum,

Au disparut pozele DC-ului din apartament. Eram si eu curios sa il vad. Se mai pot posta? Multumesc.